یک مقام قضایی:

تذکر لسانی در جهت امر به معروف و نهی از منکر بر عهده آحاد جامعه است

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: تذکر لسانی در جهت امر به معروف و نهی از منکر بر عهده آحاد جامعه است و چگونگی آن در قانونی که در مجلس شورای اسلامی مدون می‌شود، خواهد آمد.

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: تذکر لسانی در جهت امر به معروف و نهی از منکر بر عهده آحاد جامعه است و چگونگی آن در قانونی که در مجلس شورای اسلامی مدون می‌شود، خواهد آمد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمحسن حاجی‌باباییان طی سخنانی در نشست خبری اظهار کرد: بحث امر به معروف و نهی از منکر دارای سابقه طولانی است. اینکه امام حسین (ع) آنقدر به این فریضه اهمیت می‌دهد و همه هستی خود را در این مسیر می‌گذارد نشان‌دهنده این است که شهادت عظیم‌ ایشان در راستای رضایت الهی بوده است.

وی ادامه داد: متاسفانه هنوز قانون مدونی در مورد امر به معروف و نهی از منکر به‌وجود نیامده اما مجلس شورای اسلامی در تلاش است که این فریضه الهی را قانون‌مند کند. طی دستور رییس قوه قضاییه، دادستان‌ها در سراسر کشور به عنوان مدعی‌العموم وظیفه رسیدگی به امر به معروف و نهی از منکر را دارند.

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: جلساتی با دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان بسیج مستضعفین، معاونت پیشگیری از وقوع جرم، نیروی انتظامی، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، رسانه ملی و دانشگاه علوم قضایی در رابطه با موضوع امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شد و در تابستان امسال طی بررسی‌های گوناگون 13 محور برای کلیه استان‌های کشور ارسال شد که نشست‌های هم‌اندیشی در این راستا برگزار و بحث‌های متنوعی مطرح شد.

وی گفت: مباحث فرهنگی در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و می‌طلبد که با نگاه بومی مورد بررسی قرار گیرند. در نشست‌های متعدد مجموعا 112 محور به عنوان راهکار اجرایی برای ما ارائه شد که بنا داریم این موارد را طی هماهنگی که با مجلس داریم به قانونی که در حال تدوین است، ملحق کنیم.

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: خروجی این مجموعه را دانشگاه علوم قضایی بر عهده داشت و بر اساس پژوهش‌هایی که در استان‌ها صورت گرفته بود این جمع‌بندی را مدون کردند، بعد از این جمع‌بندی همایش دو روزه‌ای را برگزار کردیم و در این همایش مباحث مختلفی مطرح شد. کمیسیون اصل هشتم قانون اساسی، کمیسیون بررسی ظرفیت‌ها و مشکلات اجرایی و قانونی امر به معروف و نهی از منکر، کمیسیون حمایت‌های قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر و کمیسیون بررسی جایگاه نقش مردم مسائلی را مطرح کرده و وظیفه بررسی و تدوین مباحث نهایی همایش را نیز بر عهده داشتند.

حاجی باباییان افزود: برای امر به معروف و نهی از منکر یک سبقه فرهنگی قائل هستیم. امر به معروف و نهی از منکر باید با نگاه نرم حل شود نه سخت. مقام معظم رهبری نیز می‌فرمایند تذکر لسانی بگویید و رد شوید و به عنوان ولی امر اجازه نمی‌دهد کسی مواجه بشود با فردی و خدای نکرده منجر به هتاکی یا مباحث دیگر شود. وظیفه برخوردهای قهری با کسانی که با یک منظور دیگری به مقوله امر به معروف و نهی از منکر نگاه می‌کنند به محکمه و قضا بر می‌گردد که باید بر اساس مستندات قضاوت شود.

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه افزود: امر به معروف و نهی از منکر نافی هرگونه کار خودسری است. هر حرکتی که فرد بخواهد به این نام انجام دهد هیچ سنخیتی با این مقوله ندارد؛ چه بسا که متاسفانه به دفعات در این زمینه سوء‌استفاده شده است.

وی گفت:‌ در بحث امر به معروف و نهی از منکر تذکر لسانی که مورد تاکید رهبری هم است بر عهده آحاد جامعه است و چگونگی آن در قانونی که مدون خواهد شد، می‌آید.

معاون معاونت فرهنگی قوه قضاییه گفت: سبقه و رویکرد فرهنگی امر به معروف و نهی از منکر باید ابتدا از خانواده، مدارس و محیط‌هایی که جنبه ارشادی دارند، آغاز شود.

ادامه دارد ....

کد N559295