آغاز مقدمات انتخابات آوریل 2015 سودان / پیشنهاد رهبر اپوزیسیون به عمر البشیر

سیاسی

کمیساریای ملی انتخابات سودان از آغاز ثبت نام افراد واجد شرایط رای دادن برای انتخابات این کشور که در آوریل آینده برگزار می‌شود و برگزاری انتخابات در 1033 مرکز اخذ رای خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، مختار الاصم، رئیس کمیساریای ملی انتخابات سودان در کنفرانس مطبوعاتی در خارطوم گفت: لیست اصلی رای دهندگان که در مرحله قبل بسته شده در 7033 مرکز رای گیری این کشور با هدف اصلاح منتشر شده است.

رئیس کمیسارایای ملی انتخابات سودان گفت: به دنبال پایان مخالفت‌ها و اعتراضات قانونی لیست نهایی افراد واجد شرایط رای دادن در تاریخ 30 دسامبر آینده منتشر خواهد شد.

این مساله باب پذیرش کاندیداها برای انتخابات سراسری را می‌گشاید.

وی افزود: کمیساریای انتخابات سودان به جدول زمانی که پیش از این اعلام کرده پایبند است و طبق آن دوم آوریل تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، پارلمان و استانداری‌هاست که شامل 18 استان خواهد بود. این اطلاعیه با هدف اعلام پایبندی این کمیساریا به شفاف سازی و بی‌طرفی‌اش است.

این بیانیه کمیساریای عالی انتخابات سودان چند روز پس از اینکه حزب کنگره ملی حاکم این کشور عمر البشیر را به عنوان کاندیدای پیشنهادی خود برای منصب ریاست جمهوری معرفی کرد، منتشر شد.

با تشکیل یک دولت انتقالی که به نحوه اجرای قانون و اجرای انتخابات آزاد و بی‌شائبه نظارت داشته باشد به تعویق افتادن انتخابات یکی از شرط‌های اصلی مخالفان برای پذیرش فراخوان گفت‌وگوی عمر البشیر بود که این پیشنهاد از طرف ائتلاف مخالفان داخلی تحریم شد.

از سوی دیگر صادق المهدی، رئیس حزب ملی سودان، گروه مخالف این کشور روز سه شنبه فراخوان تحریم انتخابات را دوباره تکرار کرد و پیشنهاد داد که به البشیر فرصت داده شود تا با کناره گیری از قدرت از حضور در دادگاه کیفری بین‌المللی معاف شود.

عمر البشیر (70 ساله) با کودتای نظامی سال 1989 به قدرت رسید و در انتخابات سال 2010 مجددا به مدت پنج سال انتخاب شد. مخالفان داخلی سودان این انتخابات را تحریم کردند.

المهدی حزب کنگره ملی حاکم را به پس گرفتن کاندیداتوری عمر البشیر دعوت کرد تا به این ترتیب این حزب بتواند از اتهام قتل عام در اقلیم دارفور و حضور در دادگاه کیفری بین‌المللی نجات پیدا کند.

المهدی اعلام کرد: ما خواهان تغییر در سودان و آغاز مرحله جدید طی یک تغییر آرام برای آن هستیم.

وی افزود: در صورتی که البشیر از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده انصراف دهد، می‌توان این حزب را از اتهاماتی که دادگاه کیفری بین‌المللی متوجه او کرده معاف کرد و او از هر پیگری قضایی در امان می‌ماند.

براساس گفته‌های المهدی، ایجاد تغییر سیاسی در سودان علی رغم خواست رئیس جمهوری فعلی، به این معنی است که هر که حکومت را به دست بگیرد او را به دادگاه بین‌المللی تحویل خواهد داد.

دادگاه بین‌المللی لاهه در سال 2009 دستور بازداشت البشیر را به اتهام ارتکاب کشتار جمعی و جنایات جنگی در دارفور صادر کرد.

البشیر این اتهامات را به شدت رد کرد و آنها را بازی سیاسی و ساختگی خواند.

انتهای پیام

کد N559212