مراسم بزرگداشت روز سازمان ملل در تهران

عراقچی: پیشرفت‌های ایران در شرایط تحریم‌های ناعادلانه برخی قدرت‌ها حاصل شده است

ايران, سازمان ملل متحد, سيدعباس عراقچي

مراسم بزرگداشت روز سازمان ملل متحد صبح امروز چهارشنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با حضور یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل ، گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در تهران و عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در امور حقوقی و بین‌المللی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی دانشجویان ایران (ایسنا) سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در این مراسم گفت: جهان ما هم چنان با منازعات تروریسم، تجاوزهای نظامی، نقض حاکمیت ملی کشورها، افراطی گری و اقدامات خشونت آمیز دست به گریبان است. فقر، نابرابری و تبعیض و تحقیر و بی عدالتی پدیده های مذموم هستند.

وی ادامه داد: امروز در مواجهه با چالش های جهانی، چندجانبه گرایی با آزمون واقعی مواجه است. واقعیت های جهان مرتبا این نکته را به ذهن متبادر می سازد که اقدامات جمعی و تلاش های جهانی مشارکت همه کشورها بیش از هر زمان دیگری را ضروری ساخته است. همکاری یک انتخاب نیست، بلکه الزامی است که باید در کارکرد نظام ملل متحد متجلی شود. بسیار مهم است که نظام ملل متحد برای افزایش کارآمدی ، نقش رو به افزون کشورهای در حال توسعه در فرایندهای سیاسی و اقتصادی بین المللی و حق بهره گیری آنها از فناوری های نوین را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.عراقچی گفت: جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل اهتمام ویژه ای نسبت به عملکرد و کارآیی این سازمان در مواجهه با چالش‌های جهان در حال تغییر داشته است. ما فعالانه در سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی و اجرای آنها مشارکت کرده ایم.


وی افزود: ما به عنوان یکی از قربانیان جنگ و خشونت و ترورسیم همواره خواستار جهانی سرشار از صلح و آرامش و توسعه بر اساس کرامت انسانی و اعتدال بوده‌ایم. از دیدگاه ما گفت‌وگو دریچه‌ای است به سوی صلح، همزیستی و اعتدال و معتقدیم نتیجه تبعیض نابرابری و اعمال سیاست های زورمدارانه در روابط بین الملل و به حاشیه راندن فرهنگ مفاهمه و نهایتا گسترش افراط گرایی است.معاون وزیر خارجه کشورمان با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در تحقق اهداف توسعه ای گفت: این دستاوردها در شرایطی حاصل شده است که برخی قدرت ها با بهانه جویی های واهی با توسل به تحریم های ناعادلانه و ضد بشری به اشتباه راهبردی خود علیه ملت مستقل و مقاوم و پرتوان ایران اصرار می ورزند.
کد N559061