روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری:| 218358

دولت اهل لجبازی نیست/ نمی‌خواهیم دانشگاه، باشگاه سیاسی باشد

سیاست داخلی

می خواهیم دانشگاه محیطی آرام باشد و خوشحالم که از آغاز دولت یازدهم چه در زمان وزیری که مسئولیت آموزش عالی را برعهده داشت و چه در دوره دو سرپرستی که در دو مقطع این مسئولیت را برعهده داشتند تلاش کردند تا محیط دانشگاه محیط آرامی باشد.

رئیس جمهور در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری مهم ترین هدف دولت و مجلس را اصلاح جامعه دانست.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 7 آبان) در جریان بررسی صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: خوشحالم که بار دیگر فرصتی پیش آمد تا در محضر نمایندگان محترم ملت در مورد یکی از عزیزان و کارگزارانی که قرار است بار مسئولیت سنگین آموزش عالی را بر دوش گیرد با هم به بحث و گفتگو بنشینیم.

وی ادامه داد: اما سرآغاز سخنم را از معلم بزرگ یاد می‌کنم از سردار آزادی، از پرچم دار آزادی و مقاومت از کربلایش، از عاشورایش از بوی عطر ایستادگی و شهادت او و یارانش که این عطر روز به روز مشام انسان ها و جامعه را در مسیر هدایت معطر می سازد.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه رضایت ما را در سایه رضایت آفریدگار جهان می دانست و می‌دید و لذا با افتخار، خود یاران و اهل بیت و هر چه را داشت در رضای حق فدا نمود؛ افتخار همه ما شیعیان، افتخار همه ما مسلمانان، افتخار همه آزادگان عالم به وجود مقدس علی عبدالله الحسین به راه و سیره اوست.

روحانی یادآور شد: او همان راه پیامبر و امیرالمومنین و امام مجتبی را پیمود که سراسر نهضتش برای ما درس اخلاق، ادب، ایستادگی، فداکاری و حرکت برای مصالح امت اسلام است.

رئیس جمهور افزود: او برای اصلاح همه نابسامانی ها و مفاسد و ظلم ها و فشارهای نابجا و انحراف ها در جامعه ایستادگی کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مهم ترین هدف دولت و مجلس و قوای سه گانه و همچنین همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران اصلاح جامعه است یادآور شد: در این راستا استقرار نیکی ها و پاک کردن جامعه از رذایل اخلاقی است.

وی یادآور شد: هر کجا با هم بودیم و دست به دست هم دادیم و هر کجا که همدل و همنوا بودیم پیروز شدیم و در سیاست خارجی، در اقتصاد گام های مهمی به جلو برداشتیم و برای امنیت کشور و همچنین امنیت منطقه و جهان قدم های استواری برداشتیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه هر کجا که خدای ناکرده بین ما اندک فاصله ای ایجاد شد دشمن از آن شکاف و فاصله استفاده کرد، گفت: دولت همانطور که بارها اعلام کرده است در برابر مجلس شورای اسلامی راهش ادب و اخلاق و قانون بوده و بین ما و شما حکم و حاکم قانون اساسی است و پس از آن داور اصلی بعد از خداوند بزرگ افکار عمومی بوده و این افکار عمومی است که قضاوت خواهد کرد و همیشه از ما وحدت را می خواهد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به این مطلب که افکار عمومی ملت ما نه فاصله و نه لجبازی را می پسندد، تصریح کرد: این دولت اهل لجبازی نیست و در برابر تصمیم مجلس شورای اسلامی برای سوال و استیضاح از وزرا به رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی احترام می گذارد و منشأ مشروعیت حقوقی و سیاسی را آرای مردم و نظرات مردم دانسته و مشروعیت دینی و مذهبی را هم جدا از مقبولیت اجتماعی و مشروعیت سیاسی نمی بیند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه امروز در شرایط بسیار حساس جهانی و منطقه ای قرار داریم، عنوان کرد: شرایط جهانی به گونه ای است که درآمد اصلی کشور یعنی درآمد نفتی حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده و ما باید با شرایط جدید و وضع اقتصادی جهانی که البته همیشه در موضوع نفت اقتصاد تنها حاکم نبوده و معمولا سیاست و توطئه‌های جهانی هم نقش بسزایی داشته و دارد، هماهنگ باشیم.

روحانی ادامه داد: ما در شرایطی هستیم که متأسفانه منطقه ما را ناامنی و بی ثباتی فرا گرفته و از شمال آفریقا تا خاورمیانه و همسایگان شرقی و غربی ما شاهد مشکلات ناامنی هستیم و این در حالی است که چشم امید دوستان ما، مسلمانان و مردم منطقه به ایران اسلامی و به ملت بزرگ و متحد این سرزمین است.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه امروز بحمدالله شاهد یک تفاهم، توافق همفکری، همدلی در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری هستیم، تصریح کرد: همه ما هدف واحدی را دنبال می کنیم که بعد از رضای حق، رضای عامه بوده و خشنودی خداوند و مردم همه هدف ماست و ان شاءالله در کنار هم با توفیقات الهی و عنایت حق و توجهات حضرت ولیعصر(عج) و عنایت ارواح طیبه پیامبر اسلام(ص)، ائمه اطهار(ع)، امام حسین(ع) اصحاب و یارانش می توانیم این راه را ولو با دشواری های مختلف به خوبی به مقصد برسانیم.

وی افزود: سال گذشته در چنین ایامی در جمع شما نمایندگان محترم، وزیر مودب و دانشور ما از جمع شما رأی اعتماد گرفت، گرچه نمایندگان محترم در مقطعی دیگر در چارچوب حق قانونی اعتمادشان را پایدار نساختند و در مقطعی اعتماد خود را در حد لازم به آن وزیر ندادند و به ناچار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال گذشته تا امروز دو نوبت با سرپرست اداره شد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه امروز برای سومین بار است که برای این وزارت خانه من در جمع شما حاضر شدم، گفت: امروز وزیری که به اعتقاد ما می تواند این بار سنگین مسئولیت را بر دوش گیرد به محضر شما معرفی خواهم کرد.

وی ادامه داد: وزارت علوم از حساسیت خاصی آن هم با جمعیت دانشجویی بالای 4 میلیون نفر و با محققین و اعضای هیأت علمی حدود 70 هزار نفر که جمعیت بسیار بزرگ، فرهیخته و تأثیرگذار با امید برای آینده کشور برخوردار است.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه اگر ما به فکر نشاط و توسعه علمی و اقتصادی و اقتصاد دانش بنیان و دانش محور هستیم، راهش از مراکز آموزش عالی است، تأکید کرد: در تحولات اجتماعی همواره دانشگاه جزء پیش‌تازان بوده و از سال 42 دانشگاه به ویژه دانشگاه تهران در صحنه بوده است و ما یادمان نرفته که در سال 43 در بازگشت امام(ره) از زندان، دانشگاهیان عزیز در آن جشن شرکت کرده و با دسته گل قرمزی که به همراه خود به مدرسه فیضیه آورده بودند وحدت و اتحاد حوزه و دانشگاه را آن جا بنیاد نهادند.

روحانی با تاکید بر اینکه دانشگاه نیاز دارد به اینکه مرکز علم و دانش باشد ادامه داد: امروز دانشگاههای ما از نظر کمیت وضع خوبی دارند، از نظر تاسیسات و ساختمان شاید امروز با صندلی و فضای خالی هم در دوره کارشناسی مواجه باشیم اما نیاز داریم از لحاظ کیفیت، دانشگاهها را چه در علوم تجربی، بهداشت و درمان و چه در زمینه علوم انسانی که برای ما اهمیت زیادی دارد در مسیر توسعه بیشتر قرار دهیم.

رئیس جمهور گفت: دانشگاههای ما امروز نیاز به یک فضای آرام دارد که یک مرکز اندیشه، علم و تحلیل باشد و نمی خواهیم بگوییم دانشگاههای ما از سیاست فاصله داشته و از مسائل سیاسی بی خبر باشند اما نمی خواهیم دانشگاه، باشگاه سیاسی باشد.

وی تاکید کرد: ما دانشگاهی می خواهیم که مرکز علم و دانش و آگاه از مسائل سیاسی باشند اما شعارهایشان را از سیاسیون نگیرند و دنبال آن نباشند که گوشش بدهکار شعارهای گروههای سیاسی باشد.

وی ادامه داد: اگر گروههای سیاسی می خواهند فعالیت سیاسی کنند از طریقش، که طریقش حزب و تشکیلات سیاسی است این کار را انجام دهند و ما هم از تشکل های سیاسی و نظرات آنها استقبال می کنیم.

روحانی گفت: می خواهیم دانشگاه محیطی آرام باشد و خوشحالم که از آغاز دولت یازدهم چه در زمان وزیری که مسئولیت آموزش عالی را برعهده داشت و چه در دوره دو سرپرستی که در دو مقطع این مسئولیت را برعهده داشتند تلاش کردند تا محیط دانشگاه محیط آرامی باشد.

وی با بیان اینکه می خواهیم دانشگاه ما به تولید متصل باشد افزود: ما می خواهیم پیشرفت علمی ما در کتابها و مقالات علمی منحصر نماند، ما می خواهیم زنجیره های علم و دانش تا تولید و فتح بازار و تولید برندهای جدید پیش روند، ما می خواهیم دانشگاههای ما به صنعت و کشاورزی و خدمات متصل باشند.

کد N558716