پاسخ ایران به گزارش مغرضانه احمد شهید

احمد شهید

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک ، گزارش احمد شهید ، گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را حاصل اهداف سیاسی برخی از کشورها توصیف کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عضو نمایندگی کشورمان تصریح کرد : اینگونه اقدامات هدفی جز وارد آوردن فشار به دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به مقاصد سیاسی و تضعیف تلاش های دولت برای ایفای نقشی سازنده و مثبت در همه زمینه ها از جمله موضوع حقوق بشر ندارد .

کارشناس نمایندگی ایران با بیان این که این گزارش ناعادلانه و بی توجه به واقعیت های جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است افزود هیاتی عالیرتبه از ایران در ژنو در تدارک ارائه دومین گزارش ملی در خصوص موضوع حقوق بشر به منظور انتشار در گزارش دوره ای کمیساریای عالی حقوق بشر است که در آن قدم های عملی برداشته شده توسط مردم و دولت ایران به روشنی تشریح شده است .
وی تصریح کرد: ارائه چنین گزارشی علیه جمهوری اسلامی ایران نشانگر برخوردی مغرضانه و حاصل سیاست خارجی برخی کشورها است و اهداف و مقاصد بانیان چنین حرکت هایی برای ایران کاملا مشخص است.
کارشناس نمایندگی ایران افزود: سوال ما از گزارشگر ویژه حقوق بشر این است که برگزاری جلسات ارائه گزارش از سوی او به چه دلیل باید با میزبانی دولت کانادا و یا دیدار و گفت وگو با مقامات کانادایی در اوتاوا و یا نیویورک صورت گیرد؟
وی ادامه داد: آیا چنین رفتارهایی با وظیفه اصلی گزارشگر در انطباق است؟ آیا لابی گری های سالانه به منظور تصویب قطعنامه گزینشی و ناعادلانه علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل بخشی از این وظایف است؟
کارشناس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شیوه عملکرد این گزارشگر در مراجعه به رسانه ها و خودداری از تعامل با نمایندگان کشورمان اظهار داشت: انتظار ما این است که گزارشگر ویژه ضمن رعایت دستورالعمل ها و چارچوب کاری ویژه حقوق بشر و پرهیز از پرداختن به اتهامات بی پایه و اساس، به اطلاعات ارائه شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص آن اتهامات توجه کند.
وی افزود: متاسفانه به رغم ارائه اطلاعات مکرر در این زمینه، همچنان شاهدیم که گزارشگر برای تروریست ها و قاتلان مردم بیگناه ایران و آنهایی که در اماکن عمومی و خطوط انتقال نفت بمبگذاری می کنند و یا کسانی که به حمل سلاح و مواد منفجره مبادرت کرده و مرتکب آدم ربایی و جرائمی از این قبیل می شوند برخورداری از حقوقی قائل شده که غیرقابل پذیرش است .
عضو نمایندگی جمهوری اسلامی ایران گفت: بر اساس قوانین ایران هر کس که مرتکب عمل خلافی که قانون برای آن تنبیهی وضع کرده است، بشود چنین شخصی فارغ از مسائل قومی، نژادی و اعتقادی در یک دادگاه صالحه محاکمه شده وبه خاطر جرمی که مرتکب شده و به میزانی که قانون تعیین کرده مورد تنبیه قرار می گیرد.
کد N558674