افغانستان و چین 4 توافقنامه همکاری امضا کردند

در نخستین روز از سفر رئیس‌جمهوری افغانستان به چین، دو طرف چهار توافقنامه در زمینه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اشرف غنی احمدزی، رئیس‌جمهوری افغانستان به همراه یک هیات بلندپایه دولتی برای دیداری چهار روزه به پکن رفته است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که این توافقنامه‌ها پس از دیدار امروز احمدزی، با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری کشور چین به امضا رسیده است.

بنا بر اعلام این دفتر، دو رئیس جمهور در این دیدار در مورد گسترش روابط میان افغانستان و چین در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، آموزشی، تجارتی و فرهنگی، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، مسایل منطقه‌ای و بین المللی و سایر موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو کردند.

این توافقنامه‌ها شامل برداشتن شرط ویزای ورود برای گذرنامه‌های سیاسی دو کشور، ارائه خدمات بشردوستانه از سوی چین به افغانستان، گسترش همکاری‌های فنی و اقتصادی و گسترش روابط میان اتاق‌های تجارت افغانستان و فدراسیون صنعت و تجارت چین می‌شود.

علاوه بر این، رئیس‌جمهوری چین در این دیدار وعده کمکی به ارزش ۵۰۰ میلیون یوان را به افغانستان، تا پایان سال جاری میلادی داد و گفت در سال‌های آینده میزان این کمک‌ها تا یک و نیم میلیارد یوان افزایش خواهد یافت.

او همچنین گفت که کشورش در پنج سال آینده، ۵۰۰ بورس تحصیلی در اختیار دانشجویان افغان قرار خواهد داد و علاوه بر آن به ۳۰۰۰ کارمند دولت افغانستان در زمینه‌های تخصصی و ارتقای ظرفیت آموزش خواهد داد.

افغانستان و چین در عرصه های مختلف به ویژه اقتصادی روابط تنگاتنگ دارند و شرکت های چینی در استخراج معادن افغانستان فعال‌اند.

احمدزی در دیدار با همتای چینی خود، روابط استراتیژیک با چین را از اولویت‌های سیاست خارجی دولتش خوانده و گفت که افغانستان همکاری‌های امنیتی خود را با این کشور، به ویژه در زمینه مبارزه علیه تروریزم، مواد مخدر و جرایم سازمان یافته افزایش خواهد داد.

به گزارش بی.بی.سی، او همچنین از ابراز آمادگی چین برای همکاری در روند صلح افغانستان و نیز نقش این کشور در بهبود روابط افغانستان و پاکستان قدردانی کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، احمدزی با اشاره به این که سال ۲۰۱۵ با شصتمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک افغانستان و چین مصادف است، پیشنهاد کرد که این سال به نام "سال دوستی و همکاری چین و افغانستان" نامگذاری شود.

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه، ضرار احمد مقبل، سرپرست وزارت امور خارجه، عمر زاخیلوال، مشاور اقتصادی ریاست‌جمهوری، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع و شاکر کارگر، سرپرست وزارت تجارت احمدزی را در این سفر همراهی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N558620