اردوغان کاخ جدیدش را افتتاح می‌کند

واحد مرکزی خبر نوشت:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چهارشنبه به مناسبت سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه با تشریفات فراوان کاخ جدید ریاست جمهوری را که اعتراضات مخالفان و طرفداران محیط زیست را درپی داشته است افتتاح می کند.
این کاخ سفید رنگ وسیع که منتقدان به تمسخر آن را« کاخ سفید» نام نهاده اند جایگزین ساختمان فعلی ریاست جمهوری خواهد شد که بسیار کوچکتر اما تاریخی است. ساختمان فعلی ریاست جمهوری تاکنون 11 رئیس جمهوری قبلی تاریخ ترکیه نوین را از سال 1923 در خود جای داده است .

این کاخ جدید به مساحت 200 هزار متر مربع، در حومه آنکارا در زمینی که مصطفی کمال آتاتورک نخستین رئیس جمهوری و بنیانگذار ترکیه نوین برای ساخت یک مزرعه در اختیار گرفته بود، ساخته شده است.
بنابراعلام مطبوعات ترکیه ، هزینه ساخت این ساختمان که مهندسی آن الهام گرفته از دوران پادشاهی سلجوقیه ( نخستین خاندان ترک که در قرن یازدهم تا سیزدهم بر آسیای صغیر حکومت کرد) حدود 350 میلیون دلار برآورد می شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا ، عملیات ساختمانی این کاخ که در داخل فضای جنگلی ساخته می شود در ابتدا مخالفت مدافعان محیط زیست را برانگیخت.

مخالفان اردوغان نیز از این جابجایی محل ریاست جمهوری انتقاد می کنند و آن را تجلی جنون شکوه و عظمت حاکم کشور می دانند.
سه حزب مخالف دولت ترکیه که در پارلمان نماینده دارند از نمایندگان خود خواسته اند تا مراسم افتتاح این کاخ را که چهارشنبه برگزار می شود ، تحریم کنند.
کمال قلیچداراوغلو رئیس مهم ترین حزب مخالف دولت ترکیه یعنی حزب جمهوریخواه خلق گفت :« به این مراسم نروید و خود را آلوده نکنید.»

5252

کد N558523