طراح سوال از وزیر کار:/1/

سهم تعاون ما 6 درصد هم نیست

مجلس

متاسفانه تعاون چه در دولت‌های گذشته و چه الان مغفول مانده در حالی که تعاون مهمترین مسیر در جلوگیری از جمع شدن ثروت در دست افراد خاص و انحصارگری دولت در کارفرمایی است. پول‌های خرد که در دست مردم و دولت است اگر درست هدایت شود می‌تواند در رشد اقتصادی کشور به ویژه تعاون تاثیر بسزایی بگذارد.

سید ناصر موسوی لارگانی گفت: از انقلاب اسلامی تاکنون مدیری دلسوز در بخش تعاون نداشتیم. وزیر کار امروز به مشکلاتی در حوزه تعاون اشاره داشتند که قریب به اتفاق به نمایندگان از این مشکلات اطلاع دارند. سوال ما از شما نه در بیان این مشکلات که در راه حل این مشکلات است. چون نمایندگان ناظر بر اجرا هستند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، ناصر موسوی لارگانی طراح سوال وزیر کار در جلسه علنی امروز مجلس و در پاسخ به صحبت‌های وزیر اعلام کرد: پیش از پرداختن به صحبت‌های آقای ربیعی به عنوان یک اصفهانی جنایات اسیدپاشی اخیر در استان را محکوم کرده و از مسئولان مرتبط درخواست دارم تا در دستگیری و مجازات عاملین این جنایات تلاش جدی‌تری به هم رسانند.
این نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی سپس به موضوع عقب‌ماندگی حقوق بازنشستگان صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: این موضوع را ما به وزیر کار واگذار کردیم و اعلام داشتیم که این افراد به نان شب محتاج هستند اما شما به این مساله بی‌توجهی کردید. باور کنید نیمی از تلفن‌هایی که از حوزه انتخابیه می‌شود مربوط به همین مساله است.
وی در ادامه به بخش‌هایی از اصل 43 قانون اساسی درباره تعاون اشاره کرد و افزود: متاسفانه این اصل چه در دولت‌های گذشته و چه الان مغفول مانده در حالی که تعاون مهمترین مسیر در جلوگیری از جمع شدن ثروت در دست افراد خاص و انحصارگری دولت در کارفرمایی است. پول‌های خرد که در دست مردم و دولت است اگر درست هدایت شود می‌تواند در رشد اقتصادی کشور به ویژه تعاون تاثیر بسزایی بگذارد.
موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه از انقلاب اسلامی تاکنون مدیری دلسوز در بخش تعاون نداشتیم تصریح کرد: وزیر کار امروز به مشکلاتی در حوزه تعاون اشاره داشتند که قریب به اتفاق به نمایندگان از این مشکلات اطلاع دارند. سوال ما از شما نه در بیان این مشکلات که در راه حل این مشکلات است. چون نمایندگان ناظر بر اجرا هستند.
این نماینده استان اصفهان با تاکید بر نقش بی‌بدیل تعاون در اقتصاد کشور اعلام کرد: از آنجایی که حتی کشورهای سوسیالیستی ضددین نقش تعاونی‌ها را در اقتصاد خیلی موثر می‌دانند چرا امروز ما چنین نقش مهمی را به تعاون‌ها نمی‌دهیم؟. آنها می‌توانند در تولید ناخالصی ملی تاثیرگذار باشند.
وی تصریح کرد: امروز در خوشبینانه ترین حالت سهم تعاون ما 6 درصد هم نیست و بسیاری از کارشناسان نیز درصد واقعی آن را 3 درصد اعلام کردند. این آمار فاصله زیادی تا نقش 25 درصدی تعاون در حوزه اقتصادی ما دارد. وزیر کار باید توضیح دهد که چه راه و چه برنامه ای برای رسیدن به سهم 25 درصدی تعاون دارد.

 

کد N557937