وقتی آنکارا حریف معترضان نمی‌شود/ ایجاد یک نهاد امنیتی جدید

واحد مرکزی خبر نوشت:

معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد دولت آنکارا مرکزی را به منظور تسهیل روند نشان دادن واکنش هماهنگ به امور فوق العاده در این کشور ایجاد کرده است.
این مرکز در پی وقوع خشونت های ماه گذشته - در حمایت از کردها - در ترکیه ایجاد شد .
بولنت آرینچ در پی برگزاری نشست شورای وزیران به ریاست احمد داود اوغلو اعلام کرد: «مرکز هماهنگی دفتر نخست وزیری به دستور نخست وزیر وارد عمل خواهد شد و همکاری ها را در زمینه تحولات امنیتی افزایش خواهد داد.»
دولت ترکیه هفته گذشته لایحه ای را در ارتباط با مسائل امنیتی داخلی این کشور به پارلمان ترکیه ارائه کرد ، لایحه ای که به نهادهای مجری قانون اختیارات بیشتری اعطا می کند تا از وقوع جرایم گسترده و اقدامات خشونت آمیز در سریع ترین زمان ممکن جلوگیری شود.
آرینچ همچنین خاطرنشان کرد این مرکز هماهنگی از روز سه شنبه کار خود را آغاز خواهد کرد.
این دفتر زیر نظر وزارت کشور و امور خارجه ترکیه فعالیت خواهد کرد و مسئولیتش در زمینه مسائل امنیتی داخلی و رویدادهای امنیتی خارجی خواهد بود.
او همچنین گفت:«در شرایط پیچیده تر، این مرکز می تواند با دیگر وزارت خانه ها نیز همکاری کند.»
معاون نخست وزیر ترکیه افزود ریاست مرکز هماهنگی امور فوق العاده بر عهده معاون نخست وزیر یا دیگر مقامات دولتی خواهد بود.
این در حالی است که عصر روز شنبه دو تروریست نقاب دار در استان حکاری در شرق ترکیه سه سرباز این کشور را کشتند.
طی خشونت های « غیر قانونی » - تظاهراتی که در حمایت از کردها اوایل این ماه رخ داد - حدود 40 نفر و دو دو افسر پلیس کشته شدند. این اعتراضات به نشانه همبستگی با مردم شهر کوبانی انجام شد که هدف حملات شورشیان دولت اسلامی عراق و شام قرار دارد. تظاهرکنندگان در ترکیه اعلام کردند دولت آنکارا هیچ اقدامی برای متوقف کردن روند پیشروی های شورشیان دولت اسلامی عراق و شام در کوبانی انجام نداده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی از آنکارا، تظاهرکنندگان همچنین به ساختمان های دولتی، خودروها و مغازه ها حمله کرده بودند.

52261

کد N557920