سفر رئیس‌جمهوری افغانستان به چین

رئیس‌جمهور جدید افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان امروز (سه‌شنبه) کشورش را برای سفری چهار روزه به چین ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشرف غنی احمد زی اخیرا به عنوان رییس‌جمهور جدید افغانستان سوگند یاد کرد.

هیاتی از مقامات دولتی ارشد افغان، غنی را در سفرش به چین همراهی می‌کنند و انتظار می‌رود که او با شی جینپینگ، رییس‌جمهور چین و سایر مقامات عالی این کشور دیدار کند.

رییس‌جمهور افغانستان همچنین قرار است مجموعه‌ای از قراردادهای دوجانبه را با همتای چینی خود به امضا برساند.

وی همچنین روز جمعه در کنفرانسی در پکن با محوریت افغانستان شرکت خواهد کرد.

این سفر در حالی انجام شده است که دو کشور تنها 76 کیلومتر مرز مشترک دارند اما چین تمایل بسیاری به دستیابی به منابع طبیعی و معدنی این همسایه خود دارد.

چین همچنین امتیازات مربوط به نفت و معادن مس در افغانستان را دارد؛ معادن و مواد طبیعی که تخمین زده می‌شود بیش از یک تریلیون دلار ارزش داشته باشند.

به گفته تحلیل‌گران، انتخاب غنی برای سفر به پکن به عنوان اولین سفر رسمی خارجی‌اش پس از به قدرت رسیدن، بیانگر این نکته است که این رهبر افغان در پی روابط اقتصادی نزدیکتری با پکن است.

این تحلیل‌گران هم‌چنین معتقدند یافتن حامیان دیگری غیر از آمریکا برای ثبات و توسعه افغانستان ضروری است و چین به عنوان تواناترین کشور همسایه افغانستان باید اولین انتخاب می‌بود.

این فرض‌ها در حالی مطرح می‌شوند که هنوز سوالات و ابهاماتی درباره ثبات در افغانستان به ویژه پس از خروج نیروهای ناتو از این کشور مطرح است.

اکنون حدود 40 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند.

نقش چین در خاورمیانه طی سال‌های اخیر از سوی برخی افراد به ویژه، رییس‌جمهور آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. منتقدان بر این باورند که چین تلاشی برای آرام کردن اوضاع خاورمیانه نمی‌کند و تنها به دنبال منافع خود است.

انتهای پیام

کد N557879