لاوروف: عدم همکاری با دولت سوریه در جنگ با تروریسم اشتباه است

سوريه,روسيه,داعش

وزیر امور خارجه روسیه عدم همکاری با سوریه و حملات هوایی علیه تروریست‌ها در این کشور در شرایطی که دولت دمشق صادقانه به دنبال همکاری است را اشتباه خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایتارتاس گفت: این قابل تحسین است که مقابله با تروریسم هم‌اکنون به صورت جهانی به رسمیت شناخته شده و به وظیفه‌ای بسیار مهم در منطقه بدل گشته است، اما اقدامات ویژه برای تحقق کامل این وظیفه باید براساس قوانین بین‌المللی و شرکت تمامی گروه‌ها باشد.

لاوروف تاکید کرد: براساس نظر ما، امتناع از همکاری با دولت سوریه و اعلام حق حملات هوایی علیه تروریست‌ها در این کشور در زمانی که رهبری سوریه صادقانه به دنبال همکاری در این زمینه است، کاملا نادرست است. در اینجا باید گفت که تبعیت از قوانین بین‌المللی الزامی است. فرصت برای از سرگیری مذاکرات درباره سوریه در حال گسترش است اما مدت‌هاست که مقام‌های سایر کشورها این مساله را رد کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه یک دیپلمات بسیار با تجربه است که مدت‌ها در خاورمیانه به عنوان نماینده ویژه فعال بوده و تجربیاتش برای اوضاع کنونی سوریه کاملا ارزشمند است. اما متاسفانه مقام‌های کشورهای دیگر مدت‌هاست مساله سازش در سوریه را رد کرده‌اند. پس از ماه‌ها انجام تمهیدات برای آغاز روند سیاسی ما کنفرانس مونترو را در ژانویه 2013 داشتیم. پس از آن هم چند دور مذاکرات مستقیم میان ائتلاف ملی نیروهای مخالف و هیاتی از دولت سوریه برگزار شد. دو طرف بر دستور کاری که مقابله با تروریسم و هماهنگی پارامترهای روند سیاسی بود به توافق رسیدند. اما تعلیق مذاکرات و لغو آن، اصلا درست نبود. در تماس‌های اخیرم با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس، به این درک مشترک رسیدیم که یافتن یک راه‌حل اساسی برای از سر گیری مذاکرات سیاسی اهمیت دارد. ما می‌دانیم که اوضاع موجود در سوریه کاملا مضر و مخرب است.

لاوروف همچنین گفت: شرکت ندادن ایران و عربستان سعودی در مذاکرات سوریه یک اشتباه بسیار بزرگ است. پیش از سفر دی میستورا به روسیه، او به ایران رفت. باید از مسائل گذشته عبرت بگیریم. تیم مذاکره‌کننده از جانب مخالفان باید شامل نماینده‌ای از ائتلاف ملی و سایر گروه‌های مخالف باشد. بدون حضور این افراد، روند مذاکرات کامل صورت نخواهد گرفت. دوم اینکه، اولویت‌های شمول باید برای تمام سوری‌ها و بازیکنان خارجی باشد. شرکت ندادن ایران و عربستان سعودی در این مذاکرات کار کاملا نادرستی است. تمامی همسایگان سوریه بدون استثناء باید نمایندگانی را در این مذاکرات داشته باشند. ما باید تمامی اقدامات را برای از سرگیری مذاکرات هرچه سریع‌تر انجام دهیم و هیچ‌گاه دست از این اقدامات برنداریم.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: ما باید تلاش کنیم این کشورها را متقاعد کنیم با کنار گذاشتن امیال سیاسی و تفکر درباره آینده کشورشان گامی موثر بردارند.

انتهای پیام

کد N557815