رهبر کردهای سوریه: نمی‌فهمم چرا اردوغان به مسائل کردها دخالت می‌کند

داعش,اردوغان,ترکیه

رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه با تاکید بر اینکه مسائل داخلی کردها به رئیس جمهوری ترکیه ارتباطی ندارد بار دیگر آنکارا را متهم کرد که به تروریست‌ها اجازه عبور از مرزهایش را می‌دهد.

رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه با تاکید بر اینکه مسائل داخلی کردها به رئیس جمهوری ترکیه ارتباطی ندارد بار دیگر آنکارا را متهم کرد که به تروریست‌ها اجازه عبور از مرزهایش را می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه گفت: قابل درک نیست که چرا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جزئیات توافق امنیتی میان کردهای عراق و سوریه دخالت می‌کند. این مسائل کاملا به کردها مربوط است.

وی افزود: اردوغان همواره در حال بیان نظرات خودش است. ما متوجه نمی‌شویم که چرا مسائل بین کردها باید باعث نگرانی وی است. مساله اعزام نیروهای پیشمرگ کرد عراق به کوبانی، مساله‌ای است که باید بین احزاب کرد عراق و سوریه حل شود اما اردوغان می‌خواهد درباره تمام مسائل تصمیم بگیرد اما همه چیز که در اختیار او نیست.

رهبرکردهای سوریه بار دیگر دولت ترکیه را به حمایت از تروریست‌های داعش متهم کرد. این در حالی است که اردوغان پیشتر گفته بود که گروه‌های کرد در حال توطئه در مرزهای ترکیه هستند.

صالح مسلم در ادامه گفت: اردوغان عزیز همه را متهم می کند و از توطئه سخن می‌گوید اما او باید ابتدا توطئه خودش را متوقف کند و اجازه ندهد تروریست‌ها با استفاده از خاک ترکیه وارد عراق و سوریه شوند. ما مدارکی داریم که نشان می‌دهد شبه نظامیان داعش از طریق ترکیه وارد سوریه می‌شوند.

وی افزود که حزب اتحاد دموکراتیک در ابتدا مخالف اعزام نیروهای پیشمرگ به شهر مرزی کوبانی در شمال سوریه بود اما از اینکه "برنامه ما مختل شود" هراسی نداشتند.

اردوغان پیشتر در جمع خبرنگاران گفته بود که این حزب سوریه هراس دارد که با ورود پیشمرگ‌ها برنامه آن‌ها رو شود وتوطئه‌ای که طرح ریزی کرده‌اند خنثی شود.

صالح مسلم با انتقاد شدید از اردوغان ادعاهای وی را رد کرد و گفت، اردوغان در مسائل کردها دخالت می‌کند. ما کرد هستیم، حرف زده‌ایم و توافق کرده‌ایم. ما مشکلی برای ورود پیشمرگها به کوبانی نداریم. آن‌ها هر زمان بخواهند می‌توانند بیایند. آن‌ها می‌توانند برای مقابله با داعش به ما کمک کنند. آن‌ها قرار نیست که بیایند و برای همیشه اینجا بمانند.

انتهای پیام

کد N557747