سفیر سابق آمریکا در افغانستان: دولت اشرف‌غنی باید بهتر از کرزای عمل کند

سفیر سابق آمریکا در افغانستان گفت، دولت جدید افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو باید فساد را از بین برده و شایسته‌تر از پیش حکمرانی کند؛ در غیر این صورت این نهاد تنها شورشیان را قدرتمندتر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ریانووستی، پیتر تامسن، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان در مصاحبه‌ای اظهار کرد: آمریکا برای کمک در افغانستان خواهد بود، اما دولت اشرف غنی نیاز دارد تا در جهت دستیابی به ثبات سیاسی و کوتاه کردن دست شورشیان از طریق فساد، بی‌لیاقتی و ناتوانی، در ایجاد سرویس‌های ابتدایی بهتر از حامد کرزای عمل کند.

نیروهای تفنگداران ویژه آمریکا روز یکشنبه رسما به عملیات خود در افغانستان پایان دادند و آخرین پایگاه نظامی آنها هم به نیروهای افغان سپرده شد.

به عقیده تامسن خروج نیروهای ناتو به معنی خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان نیست بلکه تنها تغییر وضعیتی است که براساس آن نقش نیروهای آمریکایی از حضور کامل نظامی به نقش مشاوره‌ای و حمایتی تغییر می‌یابد.

در پی 13 سال جنگ با شبکه تروریستی القاعده، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مه اعلام کرد که نیروهای این کشور تا پایان سال 2016 از افغانستان کاملا خارج خواهند شد. تا اوایل سال 2015 آمریکا نیروهای خود را تا 9800 تن کاهش خواهد داد؛ نیروهایی که مسوولیت مشاوره دادن به نیروهای افغان و حمایت از عملیات‌های ضدتروریستی را بر عهده دارند.

انتهای پیام

کد N557655