مجلس محل پرداخت دیه نسبت به خسارت به آمر به معروف و ناهی از منکر را تعیین کرد

مجلس شورای اسلامی محل پرداخت دیه در مواردی را که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایتی واقع شده باشد تعیین کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب کردند در مواردی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایتی واقع شود و جانی شناسایی نشود و یا در صورت شناسایی به دلیل عدم تمکن مالی ناتوان از پرداخت دیه در مهلت مقرر باشد، در صورت تقاضای دیه از سوی مجنی علیه یا اولیای دم حسب مورد، دیه از محل ماده 10 قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث مصوب سال 47 و اصلاحات بعدی آن پرداخت می‌شود.

همچنین در تبصره ذیل این ماده هرگاه جانی شناسایی شود یا تمکن مالی پیدا کند، صندوق موضوع این ماده می‌تواند رأسا به قائم مقامی مجنی علیه نسبت به وصول دیه و خسارات مربوطه از طریق محاکم قضایی اقدام نماید. این ماده از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر با 135 رأی موافق، 12 رأی مخالف، 15 رأی ممتنع از مجموع 213 رأی مأخوذه به تصویب رسید.

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس در ماده دیگری مصوب کردند سازمان‌های مردم نهادی که اساسنامه آنها در زمینه امر به معروف و نهی ازمنکر به ثبت رسیده می‌توانند در مورد جرایم ارتکابی موضوع این قانون اعلام جر م کرده و در تمام مراحل دادرسی جهت اقامه دلیل شرکت کنند. این ماده نیز با 117 رأی موافق، 15 رأی موافق و 13 رأی ممتنع از مجموع 218 رأی مأخوذه به تصویب رسید.

انتهای پیام

کد N557628