امینی:

اقدامات بازدارنده درباره بورسیه‌های غیرقانونی، تخلفات آینده را کاهش می‌دهد

بورسيه‌هاي غيرقانوني

نماینده پیشین مجلس می‌گوید که اگر اقدامات بازدارنده در قبال بورسیه‌های غیرقانونی صورت گیرد ممکن است در آینده تخلفات کاهش پیدا کند.

نماینده پیشین مجلس می‌گوید که اگر اقدامات بازدارنده در قبال بورسیه‌های غیرقانونی صورت گیرد ممکن است در آینده تخلفات کاهش پیدا کند.

جهانبخش امینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره اقدامات دولت برای مقابله با بورسیه‌های غیرقانونی، اظهار کرد: این اقدام بسیار مثبت بود و قابل تقدیر است. اما چون نتیجه آن هنوز نهایی نشده فکر نمی‌کنم مردم راضی شده باشند. باید اقدامات بازدارنده‌ای صورت بگیرد تا از این طریق تخلفات چه در این حوزه چه در سایر حوزه‌ها کاهش پیدا کند.

وی درباره موضع دولت در اعلام تخلفات صورت گرفته در حوزه بورسیه‌های غیرقانونی، گفت‌: دولت ابتدا در این مسأله به صورت جدی وارد شد و اعلام کرد تخلفات خلاف عرف صورت گرفته است و به افرادی که شرایط لازم را نداشته‌اند بورسیه داده شده. مردم خیلی حساس بودند و تعدادی از کسانی که می‌خواهند ادامه تحصیل دهند دچار نگرانی شدند چون چنین اتفاقاتی باعث می‌شود که مردم احساس نارضایتی کنند اما اعلام دولت و ورودش به این موضوع باعث خوشحالی مردم شد.

امینی ادامه داد: البته در نهایت آماری که ارائه شد قابل قبول نبود و با آمار ابتدایی که گفته می‌شد چندهزار بورسیه غیرقانونی بوده تناقض داشت. چنین مسائلی باعث می‌شود تا عدم اطمینان به وجود بیاید. دولت باید در ادامه پیگیری بورسیه‌ها به طور جدی وارد عمل می‌شد و اغماض نمی‌کرد. الان هم گفته‌اند که عده‌ای می‌توانند به صورت آزاد درس بخوانند یا خودشان هزینه‌شان را بدهند ولی باید این مسأله را در نظر گرفت که همه مردم نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند. به همین دلیل اینگونه نظرات به دقت بالایی نیاز دارد تا احساسات مردم جریحه‌دار نشود.

وی با اشاره به این‌که اگر افرادی بدون سابقه بورسیه شوند سطح علمی و پایه دانش کشور متزلزل خواهد شد، افزود: انتظار این است که جلوی کسانی که شرایط بورسیه شدن را نداشتند گرفته شود و دولت باید در این مسأله جدی‌تر وارد عمل شود. چون هدف اصلی جلب رضایت مردم است و نباید طوری برخورد شود که بی‌اعتمادی به وجود بیاید.

نماینده دوره‌های هفتم و هشتم مجلس در پایان اظهار کرد: در مجلس دو گروه وجود داشتند. عده‌ای مخالف پیگیری این موضوع بودند و می‌خواستند این مسأله مطرح نشود. گروه دیگری هم به دنبال این بودند که حق مردم ضایع نشود و کسی که شایسته نیست با امتیازات خاص به مدارج بالا نرسد. فکر می‌کنم که اگر دولت و مجلس واقعا" پیگیر این موضوع باشند و به صورت جدی آن را ادامه دهند امکان دارد که به نتیجه مطلوب برسند و رضایت مردم را فراهم کنند.

انتهای پیام

کد N557555