اکثر مردم انگلیس جنگ افغانستان را بیهوده خواندند

براساس یک نظرسنجی مشخص شد، 68 درصد از مردم انگلیس جنگ افغانستان را بیهوده خواندند و 42 درصد دیگر نیز معتقدند که انگلیس در نتیجه این جنگ به کمترین سطح امنیتی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی‌.بی.سی، این نظرسنجی به صورت تلفنی و در تاریخ 24 و 26 اکتبر سال جاری و در حالی صورت گرفت که حضور سربازان انگلیسی در افغانستان رو به اتمام بود.

عملیات ضربتی و نظامی انگلیس در افغانستان روز یکشنبه هفته جاری به پایان رسید و پایگاه اصلی نظامی انگلیس به مقام‌های افغان تحویل داده شد. سربازان آمریکایی نیز که پیشتر اردوگاه لینترنک را ترک گفته بودند کنترل آن را به نیروهای افغان سپردند.

در این نظرسنجی همچنین مشخص شد که تنها 14 درصد از شرکت کنندگان احساس می‌کنند انگلیس در نتیجه عملیات نظامی در افغانستان ایمن‌تر شده است. مداخله نظامی انگلیس در افغانستان که از سال 2001 آغاز شد برای کمک به عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و در پی حملات 11 سپتامبر 2001 بود.

همچنین حدود 39 درصد از شرکت کنندگان درباره تاثیرات بالقوه مداخله نظامی انگلیس در منطقه بی‌تفاوت بودند و گفتند که این اقدامات هیچ تفاوت فاحشی در افغانستان و رخدادها در این کشور نگذاشته است در حالیکه پنج درصد از پاسخ دادن امتناع کردند، 24 درصد هم مدعی شدند که مداخله نظامی باعث بهتر شدن اوضاع افغانستان شده و 25 درصد هم هشدار دادند که این مداخله نظامی باعث بدتر شدن وضعیت افغانستان شده است. 44 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی هم گفتند که استقرار سربازان انگلیس در افغانستان تاثیر کمی گذاشته است.

31 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چگونه افغانستان در غیاب نیروهای انگلیسی فعالیت می‌کند، گفتند که مطمئنند دولت کابل بدون کمک نیروهای انگلیسی از عهده حمایت و حفاظت از شهروندانش بر می‌آید اما 64 درصد اعلام کردند که از بابت این مساله اطمینان ندارند.

در حال حاضر قریب به 77 پلیس افغان و سرباز این کشور هر هفته به واسطه اقدامات شبه نظامیان طالبان کشته می‌شوند. این اقدامات علی رغم حضور بیش از یک دهه نیروهای انگلیسی و آمریکایی در افغانستان همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N557517

خواندنی از سراسر وب