استفاده آمریکا از 1000 جاسوس نازی در جنگ سرد

اسناد محرمانه از طبقه بندی خارج شده در آمریکا نشان می‌دهد که روسای سازمان‌های اطلاعاتی این کشور در طول جنگ سرد از صدها نازی سابق به عنوان جاسوس و خبرچین استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته می‌شود که مقام‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) برای شکست دادن اتحاد جماهیر شوروی در جنگ سرد به دشمنان سابق آمریکا روی آوردند.

دانشگاهیانی که این اسناد را مطالعه کرده‌اند می‌گویند که آمریکا از حداقل هزار نازی سابق استفاده کرده بود.

بعضی از این افراد در بالاترین سطوح حزب نازی خدمت کرده بودند و برای جاسوسی در اروپا به استخدام آمریکا درآمدند.

بنابه گزارش‌ها از جمله اوتو وان بولشوینگ، افسر سابق گشتاپو و از مسوولان سیاستگذاری ارعاب یهودیان در دوره نازی‌ها، توسط سی آی ای استخدام شد تا بعد از جنگ جهانی دوم جاسوسی کند.

به گزارش بی.بی.سی گفته می‌شود سی آی ای به پاس وفاداری بولشوینگ، در دهه ۱۹۵۰ او و خانواده اش را به نیویورک منتقل کرد.

همچنین گزارش می‌شود که این سازمان الکساندراس لیلیکیس، همدست نازی‌ها - مرتبط با قتل عام ده‌ها هزار یهودی در لیتوانی - را برای جاسوسی در آلمان شرقی استخدام کرده بود و بعدا او را به بوستون منتقل کرد.

حتی شواهدی هست از اینکه وقتی او موضوع تحقیقات به خاطر جنایات جنگی شد سی آی ای حتی سعی کرد به نفع او دخالت کند.

استخدام نازی‌ها در بستر بدبینی‌ها و هراس ناشی از جنگ سرد اتفاق افتاد.

اما رکوردها نشان می‌دهد که جی ادگار هوور، مدیر اف بی آی نه فقط استفاده از نازی‌ها به عنوان جاسوس را تایید کرد بلکه جنایات هولناک نسبت داده شده به آنها را به عنوان تبلیغات شوروی رد می‌کرد.

یک هفته پیشتر تحقیقات خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان داد که دولت آمریکا بعد از وادار کردن ده‌ها مظنون نازی جنایات جنگی به ترک این کشور ده‌ها میلیون دلار - در قالب مزایای ماهانه تامین اجتماعی - به آنها پرداخت کرد.

انتهای پیام

کد N557509