درخواست اردوغان برای حل موضوع سوریه با همکاری ایران و ترکیه

رجب طیب اردوغان

رییس‌جمهور ترکیه گفت: مواضع ما در قبال سوریه با ایران، آمریکا و روسیه متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نوشته روزنامه حریت دیلی‌نیوز، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در بازگشت از سفرش به استونی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما با مواضع ایران،‌ آمریکا و روسیه در قبال دولت بشار اسد مخالفیم.

اردوغان تصریح کرد: ایران و ترکیه با وجود وعده‌هایی که در دیدارهای دو جانبه‌شان به یکدیگر داده‌اند نمی‌توانند در مساله سوریه با هم همکاری کنند.


او در این باره گفت: زمانی که ما با ایرانی‌ها دیدارهایی دو جانبه داشتیم برسر حل این مساله و به‌کارگیری اقدامی مناسب با یکدیگر توافق کردیم. اما متاسفانه آن‌ها راه خود را دارند و طبق آن عمل می‌کنند. این دلیلی است که ما زمینه مشترک برای همکاری با ایران را نداریم.

رییس‌جمهور ترکیه در ادامه ایران را به تمایل برای حفظ مناقشات فرقه‌یی در منطقه متهم و تاکید کرد: این مساله همکاری ترکیه را سخت تر می‌کند.


اردوغان مدعی شد: فعالیت‌های اخیر ایران در منطقه در موضعی بسیار متفاوت است. اقدامات در سوریه و عراق ادامه دارد اما متاسفانه با رویکرد صادقانه انجام نمی‌شود.

وی افزود: من زمانی که نخست‌وزیر بودم از ایرانی‌ها خواستم تا این مساله را با کمک ترکیه حل کند و اکنون نیز به عنوان رییس‌جمهور آن را تکرار می‌کنم اما ایرانی‌ها چنین رویکردی ندارند.


رییس‌جمهور ترکیه هم‌چنین اقدامات نظامی آمریکا در منطقه را نامناسب دانست و تاکید کرد:‌ مواضع کشورش در قبال سوریه با آمریکا و روسیه نیز متفاوت است.


کد N556922