طرح مجلس برای واگذاری اختیار نظارت بر تعرفه‌ها از نظام پزشکی به قوه قضاییه

مجلس شوراي اسلامي,وزارت بهداشت,نظام پزشكي

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی از راه اندازی سامانه جامع اطلاعاتی و صلاحیت‌های حرفه‌ای خبر داد و گفت: این سامانه ارایه خدمات سلامت را در هر مکان و هر زمانی ثبت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، محمد جهانگیری در جمع پزشکان اصفهان ضمن ابراز امیدواری از همکاری و حمایت پزشکان از کتاب تعرفه‌های نظام پزشکی اظهار کرد: طی مکالماتی که با وزیر بهداشت صورت گرفت قرار شد تا پیشنهادات مطرح درباره این کتاب به ایشان ابلاغ شود و پیشنهادات در شورای عالی بیمه و هیئت دولت نیز به تصویب برسد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی تضمین می‌کند که تعرفه‌ها در کتاب جدید در صحن شورای عالی نظام پزشکی تصویب شود، افزود: به جامعه پزشکی این اطمینان را می‌دهیم که تعرفه‌ها از طرف سازمان نظام پزشکی و با تصویب شورای عالی نظام پزشکی به مرحله اجرا خواهد رسید.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی با بیان اینکه باید این حق به نظام پزشکی داده شود تا خود به اجرای تعرفه‌های کتاب بپردازند، اضافه کرد: طبق ماده 45 نظام پزشکی این اختیار به نظام پزشکی داده می‌شود.

جهانگیری خاطر نشان کرد: به منظور اینکه امر نظارت توسط نظام پزشکی صورت گیرد نیازمند اعتقاد به خود پایشی هستیم بدین معنا که پزشکان باید در صف اول نظارت قرار گیرند.

وی تصریح کرد: طرحی در مجلس در دستورکار است که بخش نظارت بر تعرفه‌ها از نظام پزشکی گرفته و به قوه قضاییه داده شود.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی با بیان اینکه بسته نظارتی برای بخش دولتی و غیردولتی و بیمه قابل قبول است، گفت: کتاب از اول مهرماه ابلاغ شده است و در دستورکار داریم تا به رعایت قوانین مربوط به تعرفه‌ها بپردازیم.

96 درصد بار مراجعه خدمات سرپایی است

جهانگیری با بیان اینکه خوشبختانه استان اصفهان در تدوین کتاب پیشرو بوده است، اضافه کرد: 70 الی 80 درصد کتاب از آنچه که باید اجرا شود به مرحله اجرا رسیده است و تنها 30 درصد تا اجرا شدن تعرفه‌ها فاصله داریم که امیدواریم تا سال آینده اجرایی شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه تعرفه‌ها در خصوص خدمات سرپایی هنوز اجرایی نشده است، ادامه داد: 96 درصد بار مراجعه در خدمات سرپایی انجام می‌شود و این در حالی است که تنها 4 درصد در بخش بستری صورت می‌گیرد.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی، وظیفه سازمان نظام پزشکی کشور را بر مبنای حفاظت از مردم، تضمین ایمنی بالا و بالا بردن استانداردها دانست و افزود: خوشبختانه این سازمان در حال توسعه و توانمندسازی جامعه پزشکی است.

جهانگیری از راه اندازی سامانه جامع اطلاعاتی و صلاحیت‌های حرفه‌ای خبر داد و گفت: این سامانه متمرکز حرفه‌ای، ارایه خدمات سلامت را در هر مکان و هر زمانی ثبت خواهد کرد.

داروخانه‌ها از آبان ماه وارد سامانه "رجیستر" می‌شوند

وی با بیان اینکه داروخانه‌ها از آبان ماه وارد سامانه "رجی ستر" می‌شوند، اضافه کرد: بیمارستان‌ها و مراکز جراحی محدود از آذرماه، سایر مؤسسات از دی ماه و پس از دی ماه مطب‌های پزشکی رجیستر می‌شوند و در صورتی که این مراکز در سامانه ثبت‌نام نکنند پرداختی دریافت نخواهند کرد.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی خاطر نشان کرد: تمام پرداخت‌ها از سوی بیمه پایه و بیمه‌های تکمیلی در این سامانه ثبت خواهد شد، هم‌چنین ارتباط با مراکز استانی به صورت الکترونیک و رسیدگی به شکایات نیز قابل دسترسی در این سامانه خواهد بود.

جهانگیری با بیان اینکه مدت زمانی که در نظر گرفتیم تا به تدوین یک کتاب جامعه برسیم سه سال است، گفت: این در حالی است که در آمریکا هر ساله کتاب مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه می‌خواهیم با تدوین کتاب باری بر دوش مردم چه از لحاظ ریالی و چه درصدی تحمیل نشود، اضافه کرد: لازم است در درجه اول با تدوین کتاب حقوق مردم را رعایت کنیم تا حق آن‌ها ضایع نشود.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی با بیان اینکه مسئولین فنی شیفت صبح مسئول نظارت بر فعالیت و اطلاع رسانی به پزشکان هستند، ادامه داد: مسئولین فنی تمام پزشکان را برای رعایت قوانین تنظیم شده در کتاب توجیه می‌کنند.

جهانگیری با بیان اینکه امیدواریم با تدوین قوانین در کتاب جدید شأن و کرامت جامعه پزشکی حفظ شود، افزود: می‌خواهیم کدورتی که در سیمای جامعه پزشکی شکل گرفته است را برطرف کنیم.

وی خاطر نشان کرد: چرا یک پزشک باید 17 الی 18 ساعت کار کند، می‌خواهیم به حقانیت، اعتبار و حساسیت جامعه پزشکی برسیم تا برای جامعه پزشکان استهلاکی ایجاد نشود.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی نظام پزشکی با اشاره به اینکه مأموریت ما حفاظت از مردم به واسطه بالاترین استانداردهای حرفه‌ای سلامت است، گفت: نخستین چشم امید ما حمایت و هدایت پزشکان است و امیدواریم با این امید شاهد هیچ گونه مشکلی برای جامعه پزشکی نباشیم.

انتهای پیام

کد N556767