سیسی: ناامنی در لیبی امنیت ملی مصر را تهدید می‌کند

مصر,ليبي,رئيس جمهور

رئیس‌جمهوری مصر بحران لیبی را مهم‌ترین مساله در مرزهای مصر دانست و گفت: عدم آرامش در کشور لیبی به عنوان همسایه ما بر امنیت ملی مصر تاثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه عربستانی «عکاظ»، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر اعلام کرد: ما مصر را براساس حاکمیت قانون تاسیس کردیم، قانونی که به استقلال دستگاه قضایی احترام می‌گذارد و معتقد به اجرای عدالت و برابری برای همه است. هر کس بخواهد مخالفت کند و یا طرحی با هدف دستیابی به قدرت‌های کشور پیش گیرد، باید پیامدهای این طرح را بپذیرد و مسئولیت کارهای خود را بر عهده گیرد.

سیسی در ادامه تاکید کرد: اکثر دانشجویان دانشگاه‌های مصر به دنبال تحصیل و مشارکت در ساخت آینده کشور خود هستند اما تعداد کمی که به جریان‌های فکری منحرف و تندرو وابسته هستند، تلاش می‌کنند با اقداماتی شکست خورده نظم را بر هم زده و افکار عمومی را منحرف کنند.

رئیس‌جمهوری مصر، از تمامی برادران خود در کشور عربستان از جمله سرمایه‌گذاران و گردشگران دعوت کرد از اوضاع مصر باخبر شوند.

وی ادامه داد: مصر در آستانه ورود به مرحله جدیدی است و به زودی این کشور با صدور قوانین سرمایه‌گذاری به یکی از مناسبت‌ترین کشورهای جهان برای سرمایه‌گذاری و فرصت‌های وعده داده شده بازرگانی، صنعتی، کشاورزی و دیگر زمینه‌ها بدل خواهد شد.

وی با تاکید بر اطمینانش به رای مردم مصر گفت: ضمانت‌های داده شده به پارلمان آینده مصر گسترده و مسوولیت‌های آن چه در بخش نظارت به کارهای دولت و چه در بخش قانون‌گذاری بسیار مهم و هر جا که کشور به قانون‌گذاری و یا اصلاح برخی از قوانین مطابق با قانون اساسی جدیدی نیاز داشته باشد که در ژانویه 2014 از سوی مردم تایید شد، این پارلمان وارد عمل خواهد شد. در اینجا از نمایندگان منتخب مصر دعوت می‌شود با دقت‌نظر بهترین را برگزینند و با دوری از وعده‌های زیبا اما توخالی، تمام توجه خود را برای انتخاب افرادی متمرکز کنند که قدرت اجرای کار برای کشور و مردم مصر را دارند.

در نظر سیسی، مصر کشوری استوار است که عملکرد بنیادهای آن به تغییر سیستم‌های سیاسی ارتباطی ندارد. نیروهای مسلح بخش مهمی از دولت و این کشور هستند و ارتباط میان مردم مصر و ارتش یک رابطه خاص، قوی و اساسی است. نقش ارتش مصر تنها به زمان جنگ محدود نمی‌شود و در زمان صلح هم ادامه می‌یابد.

وی در ادامه تاکید کرد: این بنیاد ریشه‌دار و قدیمی رمز نظم و پایبندی است که نقش ملی خود را به بهترین شکل انجام می‌دهد و در زمان حاضر بار سنگینی را به دوش می‌کشد. این بنیاد ملی در دفاع از خاک کشور و حفظ امنیت مصر نقش اساسی دارد و این تنها در صورت عدم تجاوز به شایستگی‌های دیگر موسسات و تعدی به محدوده آنان صورت می‌پذیرد.

این مقام مصری در ادامه گفت: پرونده لیبی یکی از مهم‌ترین کانون‌های ملتهب در مرزهای مصر است.

نبود آرامش در کشور لیبی بر امنیت ملی مصر تاثیر منفی می‌گذارد و این مساله در سه سال گذشته به خوبی آشکار شد. میان گروه‌های مسلح اختلاف است و برخی لباس اسلام به تن می‌کنند و برخی دیگر از سوی گروه‌هایی که به دنبال بر هم زدن آرامش و ایجاد تنش داخلی و ایجاد اهرم تروریستی فشار بر مصر هستند، حمایت می‌شوند.

وی با تاکید بر حمایت همیشگی مصر از کشور لیبی گفت: نیروهای بین‌المللی تنها توانسته‌اند با اعمال فشار بر مسئولان حامی این درگیری‌ها در لیبی، مانع اینگونه اقدامات شوند.

انتهای پیام

کد N556692