نماینده تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

در مقوله حجاب و عفاف کار فرهنگی به تنهایی جواب نمی‌دهد

مجلس

طرح صیانت و عفاف باعث می‌شود تا قوانینی که داشتیم و اجرا نمی‌کردیم را اجرایی کرده و خواسته برخی مبنی بر اینکه در این امر باید کار فرهنگی صورت گیرد، خوب است اما کافی نیست و باید اعمال قانون کنیم را محقق كنیم.

عضو فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد: طرح صیانت و عفاف باعث می‌شود تا قوانینی که داشتیم و اجرا نمی‌کردیم را اجرایی کرده و خواسته برخی مبنی بر اینکه در این امر باید کار فرهنگی صورت گیرد، خوب اما کافی نیست و باید اعمال قانون کنیم را محقق كنیم.

حسین نجابت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که چقدر طرح صیانت و حجاب را کارشناسی و اجرایی می‌دانید و اینکه آیا این طرح به دنبال همان طرح حمایت از آمران به معروف نیست؟ گفت: این طرح ارتباطی به طرح قبلی ندارد و بیشتر به مقوله حجاب و عفاف مربوط است. در کشور مقولاتی داریم که قانون هم درموردش وضع شده است و خوب هم اجرا می‌شود اما مقولاتی هم داریم که در قانون و احکام شرعی نیز آمده، اما اجرا نمی‌شود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: می‌توان قانون منع استعمال دخانیات را مثال زد که اگر فردی در اماکن عمومی سیگار بکشد، دیگران ممکن است به آن عکس‌العمل نشان دهند و او را از آن مکان طرد کنند بنابراین مقوله حجاب را باید مانند همین موضوع در نظر بگیریم.

وی افزود: اگر در یکسری مقررات قانون وجود دارد اما به درستی اجرا نمی‌شود به دلیل نداشتن عزم ملی و باور است. هروقت به طور جدی به مقولاتی مانند حجاب و احکام دینی می‌رسیم می‌گویند باید کار فرهنگی کنیم. کار فرهنگی خوب است و منکر آن نیستیم اما اعمال قانون هم باید کرد، چون اگر کار فرهنگی کنیم باز کسانی هستند که برایشان مهم نیست و تخلف می‌کنند.

نجابت با بیان اینکه عزم ملی کسانی که مجری قانون هستند، در اجرای این طرح مهم است، اظهار داشت: مجریان قانون گاهی ادعا می‌کنند ما نارسایی قانونی داریم و کسانی که در ماشین‌ها بدون حجاب حرکت کرده و گستاخی می‌کنند هم می‌گویند ما قانون نداریم و حریم خصوصی داریم و این طرح به طور کلی تلاش دارد که مقوله حجاب و عفاف را قانونمدار ارائه دهد.

کد N556672