حملات مجدد داعش به گذرگاه مرزی سوریه/ پیشمرگ‌ها مستقیما وارد درگیری‌های کوبانی نمی‌شوند

سوريه,تركيه,داعش,كوباني

گروه تروریستی داعش اطراف گذرگاهی در مرزهای سوریه با ترکیه را مجدداً هدف قرار داد، در همین حال یک مقام برجسته کرد اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ مستقیما در درگیری‌های کوبانی مشارکت نمی‌کنند.

گروه تروریستی داعش اطراف گذرگاهی در مرزهای سوریه با ترکیه را مجدداً هدف قرار داد، در همین حال یک مقام برجسته کرد اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ مستقیما در درگیری‌های کوبانی مشارکت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، منابع اعلام کرد که داعش اطراف گذرگاه مرشد پینار در مرزهای ترکیه و سوریه را هدف قرار داد.

در همین راستا، مسوولان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند که نیروهای حمایت مردمی کرد توانستند حمله دیگری از سوی داعشی‌ها را که برای کنترل به این گذرگاه صورت گرفت، ناکام بگذارند.

داعشی‌ها در تلاش بودند تا با کنترل به این گذرگاه خطوط امدادرسانی را از نیروهای حمایت مردمی کرد تا قبل از آمدن نیروهای پیشمرگ قطع کنند.

همزمان ادریس نعسان از مقامات کرد در سخنانی تصریح کرد: تروریست‌های داعش شنبه شب این گذرگاه را هدف قرار دادند اما نیروهای کرد در جنوب و غرب کوبانی با حملات آنها مقابله کردند.

وی افزود: داعش باز هم زمام امور را به دست می‌گیرد چراکه آنها نیروها و تجهیزات جدیدی آورده‌اند و در حال پیشروی هستند.

ادریس نعسان که پست معاونت رئیس هیات خارجی در نظام خودمختار کردها را برعهده دارد، اعلام کرد: کردها کمک‌های ارتش آزاد را پذیرفته‌اند و آنها همچنین بر سر موضع خود برای مشارکت نیروهای پیشمرگ عراق در کوبانی هستند.

وی افزود: ما به صورت شفاف اعلام کردیم که مخالفتی با مشارکت ارتش آزاد در درگیری‌ها در کوبانی نداریم. به ویژه اینکه گروه‌هایی از مخالفان از ماه‌ها قبل در کوبانی حضور دارند اما به نظر می‌رسد که این اختلافات در میان خود مخالفان به ویژه در میان ارتش آزاد است که برخی از فرماندهان آن با انتقال 1300 عضو ارتش آزاد به کوبانی مخالفت کرده‌اند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از سفین دزیی، سخنگوی دولت کردستان عراق گزارش داد که نیروهای پیشمرگ به صورت مستقیم در درگیری‌ها در کوبانی مشارکت نخواهند کرد، بلکه با سلاح توپخانه از کردهای سوریه پشتیبانی می‌کنند.

این مقام کرد همچنین عنوان داشت: اقلیم کردستان در حال حاضر در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد و نیازمند کمک‌رسانی‌ها و سلاح‌های پیشرفته است.

وی افزود: دولت اقلیم کردستان از ائتلاف خواسته است تا آن را به تانک و هلی‌کوپتر مجهز کند و ائتلاف وعده این امر را داده است.

در همین حال یکی از مسوولان برجسته در کردستان عراق تصریح کرد: به محض اینکه تدوین جدول زمانی با ترکیه و کردهای سوریه پایان یابد، نیروهای پیشمرگ آماده هستند از طریق ترکیه به کوبانی بروند.

خبرگزاری کردی «روداو» نیز گزارش داد: پیش‌بینی نمی‌شود که نیروهای پیشمرگ دست‌کم تا قبل از امروز (دوشنبه) در کوبانی مستقر شوند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش داد: همچنان برخی از مسائل فنی مربوط به عبور این افراد از اراضی ترکیه حل و فصل نشده است.

خبرگزاری روداو اعلام کرد: آنکارا و واشنگتن درخصوص اسامی نیروهای پیشمرگ که به کوبانی خواهند رفت، به توافق رسیده‌اند.

از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد: از زمان حمله داعش به کوبانی بیش از 800 تن در کوبانی کشته شده‌اند.

تروریست‌های داعش همچنین برای چهارمین بار نیز نتوانستند منطقه گمرک در شمال کوبانی در مرز با ترکیه را تحت تصرف خود درآورند.

در همین حال، منابع اعلام کردند که درگیری‌های میان یگان‌های حمایت مردمی کرد با تروریست‌های داعش در بخش جنوبی کوبانی به وقوع پیوست که به کشته شدن دست‌کم هفت عضو داعش انجامید.

انتهای پیام

کد N556540