کرمی راد:

برخورد قاطع با تخلفات علمی، مانع انجام تخلف در سایر حوزه‌ها می‌شود

بورسيه‌هاي غيرقانوني

نماینده دوره هشتم مجلس معتقد است اگر در مسأله‌ بورسیه‌ها برخورد قاطعی صورت گیرد مطمئنا می‌تواند مانع انجام تخلف در سایر حوزه‌ها شود.

نماینده دوره هشتم مجلس معتقد است اگر در مسأله‌ بورسیه‌ها برخورد قاطعی صورت گیرد مطمئنا می‌تواند مانع انجام تخلف در سایر حوزه‌ها شود.

محمد کرمی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ارزیابی خود از عملکرد دولت در حوزه بورسیه‌های غیرقانونی، اظهار کرد: اگر دولت و مجلس با تخلفی که در حوزه بورسیه‌ها انجام شده، به صورت قاطع برخورد کند صددرصد در سایر حوزه‌ها اثرگذار خواهد شد و مانع تخلف‌های دیگر می‌شود.

وی ادامه داد: من اگر همچنان در مجلس بودم تلاش می‌کردم تا با کمک دوستان قانونی را برای مقابله با چنین تخلفاتی تصویب کنیم. البته تصویب به تنهایی کافی نیست بلکه نظارت هم حتما باید انجام شود.

کرمی‌راد درباره مواضعی که در قبال این مسأله گرفته شد، بیان کرد: قطعا اگر مجلس مطالبی دارد باید با توجه به مستندات به خصوص در کمیسیون اصل 90 که مأمور رسیدگی به چنین مسائلی است و دستش برای رسیدن به اسناد باز است، اسناد را به مراجع قانونی و رئیس جمهور ارائه دهد تا در صحبت‌های انجام شده بتوان با اطلاعات بهتری درباره چنین موضوعاتی حرف زد.

وی اضافه کرد: البته این موضوع نباید به این نحو در رسانه‌ها مطرح می‌شد و مورد بررسی قرار می‌گرفت. فکر می‌کنم که بهتر بود مجلس و دولت با خویشتنداری بیشتری روی این مسأله به صورت تخصصی کار می‌کردند.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به وجود اختلاف سلیقه بین دولت و مجلس در بحث بورسیه‌ها، یادآور شد: در این مسأله قسمتی مربوط به وظایف دولت و بعد نظارتی مربوط به وظایف مجلس است. البته طبیعی است که بین دولت و مجلس اختلاف سلیقه وجود دارد. حتی بعضی‌ها معتقدند اگر قرار باشد بررسی صورت بگیرد باید از دوره آقایان هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد بررسی‌ها انجام شود. البته در این مسأله دولت و مجلس باید فصل‌الخطاب باشند و با هم کنار بیایند.

وی همچنین گفت: در چنین مسأله‌ای باید آبروی افراد حفظ شود اما خود من در کرمانشاه کسی را سراغ دارم که در دولت احمدی نژاد معدل لیسانس‌اش 14 بود و در فوق لیسانس غش می‌کرد حتی سر جلسه امتحان هم غش کرد ولی این فرد بورسیه شد. چون من خودم عضو هیأت امنای دانشگاه رازی هستم واکنش‌های منفی نسبت به چنین مسائلی را می‌بینم.

کرمی راد در پایان اظهار کرد: مجلس دستش باز است و با کمک دولت می‌تواند قانونی را وضع کند تا جلوی چنین تخلفاتی گرفته شود. این‌که سلیقه‌ای با چنین مسائلی برخورد شود درست نیست. بلکه افراد باید بر اساس شایسته‌سالاری و بدون در نظر گرفتن مباحث باندی و حزبی انتخاب شوند. فکر می‌کنم در زمان کار وزیر جدید علوم هم باید خیلی شفاف در کمیسیون‌های مربوطه این قضیه را برای همیشه به سامان برسانند.

انتهای پیام

کد N556328