آصفی در گفت‌وگو با ایلنا:| 216816

جهان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند گفت‌وگو است

سیاست خارجی

تروریسم مسئله‌ای ثابت و یکجا نیست و از سیالیت سریعی برخوردار است و می‌تواند به شکل سریعی از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر انتقال یابد و به سایر مناطق تسری یابد که این مساله نیازمند همراهی جهانی است و نباید کشوری خود را مصون از آن بداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات با بیان اینکه جهان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند گفت‌وگو است، تاکید کرد: عدم برخورد با خشونت و افراطی‌گری و عدم رسیدن به توافق نظری در این باره خطرناک است چرا که خشونت و افراطی‌گری به خطری بزرگ برای بشریت و تمدن تبدیل شده است.

حمیدرضا آصفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به همایش جهان علیه افراطی‌گری و خشونت که در ماه آتی در تهران برگزار می‌شود، گفت: افراطی‌گری معلول تبعیض، بی‌عدالتی و سیاست‌های توسعه‌طلبانه برای دستیابی به منفعت‌های بیشتر و محروم کردن حقوق ملت‌هاست که این سیاست‌ها در دهه‌های اخیر از سوی غرب و آمریکا صورت می‌گیرد.

وی با یادآوری استفاده ابرازی غرب از مبارزه با تروریسم اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های غلط آمریکا و غرب و استفاده و برخورد دوگانه با مسئله تروریسم در منطقه شاهدیم که نطفه‌های گروه‌های تندرو و افراطی در خاورمیانه و سایر مناطق دنیا شکل گرفته‌ است.

سفیر اسبق ایران در فرانسه با اشاره به جنایت‌ها و عملکرد ضد حقوق بشری رژیم صیهونیستی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی نمونه‌ای از یک تروریسم دولتی سازمان‌یافته است که هر روز جنایت‌ها و فجایعش بیش از روز گذشته می‌شود و به روی کودکان، زنان و غیرنظامیان آتش می‌گشاید اما غرب و بالاخص آمریکا در این باره اعتقادی ندارد و روز به روز هم به حمایتش از این رژیم می‌افزاید.

آصفی ادامه داد: این شرایط موجب شده تا جهان امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند گفت‌وگو و مفاهمه در مسائل مختلفی از جمله مسئله تروریسم، افراطی‌گری و خشونت و رسیدن به راهکارهای مبارزه و مقابله با آن باشد.

این دیپلمات ارشد سابق کشورمان با بیان اینکه رسیدن به اشتراک نظر در خصوص مسئله تروریسم به کاهش خشونت و افراطی‌گری کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: عدم برخورد با خشونت و افراطی‌گری و عدم رسیدن به توافق نظری در این باره خطرناک است چراکه خشونت و افراطی‌گری به خطری بزرگ برای بشریت و تمدن تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه برخورد و مبارزه با تروریسم نیازمند همگرایی و همراهی تمامی کشورها و جامعه بین‌الملل است، ابراز داشت: تروریسم مسئله‌ای ثابت و یکجا نیست و از سیالیت سریعی برخوردار است و می‌تواند به شکل سریعی از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر انتقال یابد و به سایر مناطق تسری یابد که این خاطر نیازمند همراهی جهانی است و نباید کشوری خود را مصون از آن بداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات با بیان اینکه ابتکار ایران برای رسیدن به نقطه تفاهم و اشتراک نظر در خصوص مسئله مبارزه با افراطی‌گری و خشونت امری مبارک و ضروری است، عنوان کرد: ایران خود از قربانیان تروریسم است و بهای سنگینی برای مبارزه با تروریسم و حفاظت از خود از آن پرداخت کرده است.

کد N556286