فرانسه میزبان ریسان جمهور آذربایجان و ارمنستان

همزمان با تلاش‌های تازه اروپا برای پایان دادن به درگیری‌های شدید در قره‌باغ، رئیس‌جمهوری فرانسه فردا (دوشنبه) میزبان روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از افزایش سریع درگیری‌ها بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در چند ماه اخیر آن هم همزمان با ادامه درگیری‌های اوکراین، فرانک اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در چند روز گذشته به ارمنستان و جمهوری آذربایجان سفر کرد.

یکی از منابع دیپلماتیک فرانسه پیش از این دیدار گفت: اگرچه پس از دو دهه درگیری‌های خونین تعداد بسیار اندکی انتظار یک موفقیت و پیشرفت را دارنداما بسیار مهم است که روسای جمهور این دو کشور را گردهم آورده، از آنها بخواهیم تا با هم همکاری کنند و تنش‌ها را مجدداً کاهش دهند.

جدایی‌طلبان ارمنستان با حمایت ایروان در جنگی در دهه 1990 میلادی منطقه کوهستانی قره‌باغ را از جمهوری آذربایجان تصرف کرده و بیش از 30 هزار کشته بر جای گذاشتند.

علی‌رغم مذاکرات بین‌المللی از زمان آتش‌بس سال 1994 میلادی، این دو کشور هنوز توافق صلح نهایی را درخصوص قره‌باغ امضا نکرده‌اند و این منطقه از نظر بین‌المللی بخشی از جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود.

باکو تهدید کرده که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، با زور این منطقه را پس خواهد گرفت.

ارمنستان که شدیدا از سوی روسیه تجهیز می‌شود، گفته است که می‌تواند هرگونه حمله‌ای را دفع کند.

همزمان با رویارویی روسیه با غرب درخصوص اوکراین، تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز افزایش یافته است.

یکی از منابع نزدیک به فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: آنجه در اوکراین رخ داده بر درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاثیر مستقیم گذاشته و الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه اوضاع را وخیم کرده است.

تحلیلگران جمهوری آذربایجان می‌گویند، روسیه سیاست «تفرقه‌برانگیز و حکومت کن» را پیش گرفته و ادامه درگیری‌ها در قره‌باغ به نفع روسیه است تا بتواند نفوذش بر کشورهای شوروی سابق را مجددا به دست آورد.

یکی از این تحلیلگران گفت: مسکو کلید راه‌حل این درگیری را دارد اما به نفعش است که این ناآرامی‌ها ادامه یابد تا نفوذش بر جمهوری آذربایجان و به ویژه ارمنستان را حفظ کند.

یکی از دیپلمات‌های فرانسوی گفت: اولاند در تلاش‌هایش برای تسهیل مذاکرات میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با یک درگیری دشوار مواجه خواهد شد.

اولاند دیدارهای جداگانه‌ای را با الهام علی اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان و سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان برگزار می‌کند. وی در جریان دیدار با علی اف به سوابق بد جمهوری آذربایجان در زمینه حقوق بشر نیز خواهد پرداخت.

انتهای پیام

کد N555684