انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه؛ اصلاحات ماری‌جوانا معلق در هوا

مردم اروگوئه امروز (یکشنبه) در حالی برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدیدشان به پای صندوق‌های رای می‌روند که حزب چپگرای حاکم در تلاش برای کنار زدن رقیب راست جوان خود است که با وعده خنثی‌سازی "قانون ماری‌جوانا" پا به عرصه رقابت‌ها گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، خوزه موخیکا، رئیس‌جمهوری در حال کناره‌گیری اروگوئه که چریک سابق 79 ساله است، در تلاش است تا قدرت را به نامزد حزبش «تاباره وازکوئز» بدهد. وی نامزد 74 ساله پست ریاست جمهوری از "جبهه فراگیر" است که بین سال‌های 2005 تا 2010 رئیس‌جمهور بود و پس از وی موخیکا بر سر کار آمد.

علاوه بر رشد اقتصادی چشمگیر در دوران این دو رهبر اروگوئه، موخیکا طی خدمتش اقداماتی از جمله قانونی کردن سقط جنین، ازدواج همجنس‌گرایان و قانونی کردن تولید، توزیع و فروش ماری‌جوانا انجام داد که اعتراضاتی را در پی داشت.

ائتلاف حاکم چپگرای جبهه فراگیر با انتخاب وازکوئز در واقع به دنبال آن بود تا یک چهره مقبول بدون مشکل اکثریت آراء را به دست آورد. با این حال نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که هیچ یک از احزاب دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری – جبهه فراگیر چپگرا متعلق به موخیکا و حزب ملی راست‌میانه نمی‌توانند 50 درصد لازم را برای پیروزی قاطع در دور اول به دست آورند. در آن صورت دور دوم انتخابات در 30 نوامبر برگزار می‌شود.

جبهه فراگیر (Broad Front) ائتلافی متشکل از چپ‌گرایان میانه‌رو، کمونیست‌ها و رهبران چریکی سابق است و طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی‌ها می‌تواند 43 تا 46 درصد از آرای رای‌دهندگان را به خود اختصاص دهد. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به صورت همزمان برگزار می‌شود و این بدان معناست که این حزب احتمالا اکثریت کرسی‌ها را در پارلمان نیز از دست می‌دهد.

رقیب اصلی وازکوئز از حزب ملی "لوئیس آلبرتو لاکایه پو" 41 ساله است که طبق نتایج نظرسنجی‌ها می‌تواند 31 تا 33 درصد از آراء را به دست آورد. در رده سوم نیز نامزد حزب "کلورادو" حضور دارد که "پدرو بوردابری" 54 ساله است که احتمالا 15 درصد از آراء را به دست می‌آورد. پدر وی پیشتر به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده و قدرت را همانند دیکتاتورها به دست گرفته بود.

رای‌دهندگان در انتخابات امروز علاوه بر رئیس‌جمهور، نمایندگان پارلمان را نیز انتخاب خواهند کرد اما هیچ یک از احزاب جبهه فراگیر و یا حزب ملی نمی‌توانند اکثریت را به دست آورند و همین امر کار را برای حزب موخیکا برای تصویب قوانین دشوار می‌کند.

حوزه‌های رای‌گیری از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز به کار کردند و رای‌گیری تا ساعت 7:30 عصر به وقت محلی ادامه خواهند یافت. نتایج نظرسنجی‌های پس از انتخابات در ساعت 8:30 عصر منتشر می‌شود اما نتایج اولیه ساعت 10 شب اعلام می‌شود.

انتهای پیام

کد N555621