رئیس قوه قضاییه:/تکمیل می‌شود/

به اسم امر و نهی، منکر دیگری صورت نگیرد/امر به معروف با سیاسی‌کاری قانون خوبی نمی‌شود

سیاست داخلی

من به رئیس دادگستری استان اصفهان دستوراتی دادم و در همین رابطه بعدازظهر روز گذشته هم گزارشی گرفتم و دستگاه‌های امنیتی در تلاش هستند تا این جنایت‌کار دستگیر شود، ولی نباید به فضای ناسالم تبلیغاتی دامن بزنیم و افراد و رسانه‌ها باید به هوش باشند.

رئیس قوه قضاییه گفت: نباید به اسم امر و نهی، منکری دیگر صورت گیرد. امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه دینی و منصوص در قانون اساسی است و با سیاسی کاری نمی‌تواند قانون خوبی شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی صبح امروز در همایش ملی قانون و امر به معروف و نهی از منکر که در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد، گفت: ما بر حسب آیات و روایات یک فریضه نورانی در اختیار داریم؛ اما چرا از آن غفلت می‌کنیم و آن را بر زمین گذاشته‌ایم.

وی با اشاره به بحث اسیدپاشی‌های اصفهان اظهار داشت: یک عده در کشورهای غربی تلاش کردند، امر به معروف و نهی از منکر را به بحث اسیدپاشی ارتباط دهند که این یک امر عجیب است و متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی هم همین کار را کرده‌اند. بحث امر به معروف و نهی از منکر با چنین جنایتی که نشان می‌دهد آن فرد هیچ ذره‌ای از اسلام و انسانیت و وجدان بویی نبرده است، چه ارتباطی دارد؟ مخصوصا اینکه در این برهه طرحی در مجلس در همین ارتباط در دست بررسی است.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اقتضای ذات غربی‌ها این است که علیه ما سم‌پاشی کنند و یک جنایت را به فرایض دینی ربط بدهند؛ ولی اینکه مقولات اسلامی را زیر سوال ببریم، خود یک جنایت است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه اقدام برخی رسانه‌های داخلی یک ظلم فاحش است، یادآور شد: البته باید آن جنایت‌ها مورد بررسی قرار گیرند و من به رئیس دادگستری استان اصفهان دستوراتی دادم و در همین رابطه بعدازظهر روز گذشته هم گزارشی گرفتم و دستگاه‌های امنیتی در تلاش هستند تا این جنایت‌کار دستگیر شود، ولی نباید به فضای ناسالم تبلیغاتی دامن بزنیم و افراد و رسانه‌ها باید به هوش باشند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه وقتی می‌خواهیم یک مقوله دینی را به شکل قانونی درآوریم باید ظرایف، شرایط و مراتب آن مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: مثلا وقتی می‌خواهیم تذکر بدهیم، باید با یک زبان آرام و دوستانه و عالمانه صورت گیرد و نباید به اسم امر و نهی، منکری دیگر صورت گیرد. چندی پیش گزارشی به من دادند که فردی در داخل ماشین به فرد دیگری تذکری داده و آن فرد قاعدتا توجهی نکرده است و فرد تذکردهنده به ماشین طرف دیگر زده است که این معنایی ندارد.

وی با یادآوری اینکه چه اشکال دارد، مراتب را آرام آرام طی کنیم، به طرح امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: در این طرح به غیر از تذکر لسانی اجازه دیگری داده نشده و کار خوبی هم کرده است. اشکالی ندارد در راستای نهادینه‌سازی مقولاتی که آمادگی وجود ندارد، به سمت زمینه‌سازی فرهنگی حرکت کنیم.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه تقنین نباید سیاسی شود، ابراز داشت: امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه دینی و منصوص در قانون اساسی است و با سیاسی کاری نمی‌تواند قانون خوبی شود. امر به معروف و نهی از منکر شرایط بسیاری دارد که باید هم از لحاظ حیطه و هم از لحاظ مراتب مورد توجه باشد و قانون در این زمینه شفاف باشد و از به کار بردن کلمات مجمل پرهیز شود.

کد N555586