رییس دادگستری استان کرمان:

تصرف اراضی دولتی جرم مشهود است/نیروی انتظامی برخورد کند

دادگستري كرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: تصرف اراضی دولتی به عنوان جرم مشهود محسوب می‌شود و نیروی انتظامی باید با این جرم مشهود بلافاصله برخورد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، یدالله موحد شنبه شب در شورای حفظ حقوق بیت‌المال شهرستان جیرفت گفت: شورای حفظ حقوق بیت‌المال 6 سال است که در سطح کشور فعالیت دارد و اقدامات خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به فعالیت اثربخش این شورا در استان کرمان بیان کرد: رویکرد این شورا پیشگیری از تصرفات اراضی است و در گام نخست در این راستا صدور سند و تثبیت مالکیت اراضی دولتی را دنبال می‌کنیم. این نخستین ضرورت در بحث حفظ حقوق بیت‌المال است که حاکمیت دولت را نسبت به این اراضی تثبیت می‌کنیم.

موحد با بیان اینکه در استان کرمان، سند مالکیت 90 درصد اراضی دولتی به نفع دولت ثابت شده و به دنبال صدور سند تک برگی آنها هستیم، افزود: اگر حدود اراضی مشخص شود از بسیاری تصرفات جلوگیری می‌شود. باید در این راستا هماهنگی لازم در منطقه جنوب کرمان بین راه و شهرسازی، منابع طبیعی و ثبت اسناد باشد.

وی با اشاره به بروز مشکلاتی به دلیل نبود تعامل بین دستگاه‌های اجرایی مربوط در برخی شهرهای استان در زمینه تغییر و تحول اراضی دولتی، خاطرنشان کرد: اراضی دولتی وقتی وارد محدوده شهر می‌شوند، باید سریع به راه و شهرسازی واگذار شود تا این خلاء، باعث سوء استفاده از این اراضی نشود.

موحد با بیان اینکه سه نهاد راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و منابع طبیعی حق واگذاری اراضی دولتی بر اساس قانون را دارند، ادامه داد: بحث جدی در زمینه اراضی دولتی واگذاری اراضی بدون ضابطه و بدون داشتن مسئولیت توسط برخی سازمانها و نهادهای دولتی است که این مسئله مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: شورای حفظ حقوق بیت‌المال باید به نقاطی که از نظر تعرض اراضی بحرانی می‌شوند، توجه ویژه داشته باشد. بسیاری از اراضی حاشیه شهر کرمان را از تصرف افرادی که قصد حاشیه‌سازی داشتند، خارج کردیم که این اقدام کار بزرگی است.

موحد با بیان اینکه امروز حاشیه‌سازی در شهر کرمان متوقف شده و امیدواریم با برنامه‌های ساماندهی که داریم کاهش حاشیه‌نشینی را داشته باشیم، افزود: یکی از وظایف شورای بیت‌المال برای صیانت از اراضی دولتی برقراری هماهنگی بین دستگاه‌هاست تا بدون هماهنگی پروانه صادر نشود و یا اینکه برای تفکیک اراضی هماهنگی شود.

وی با اشاره به لزوم اطلاع‌رسانی برای اراضی دولتی در راستای جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو عنوان کرد: بحث تعرض به بستر رودخانه‌ها بسیار جدی است و اگر جلوی این اقدام‌ها گرفته نشود، مشکل ایجاد می‌شود و ممکن است، تلفات سنگینی به دنبال داشته باشد.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: برخی شرکت تعاونی‌های ادارات مشکلاتی در زمینه اراضی دولتی ایجاد می‌کنند که باید اعلام شود، اراضی کشاورزی را برای احداث مسکن نمی‌توانند استفاده کنند.

موحد با بیان اینکه تصرف اراضی دولتی به عنوان جرم مشهود محسوب می‌شود و نیروی انتظامی باید با این جرم مشهود بلافاصله برخورد کند، افزود: در جنوب کرمان دستگاه‌های متولی اراضی دولتی حدود 3 هزار هکتار اراضی را به دولت برگشت داده‌اند که این کار با ارزشی است.

انتهای پیام

کد N555558