در اعتراض به پخش مستند نسل کشی؛

رواندا فعالیت بی‌بی سی را متوقف کرد

آفريقا

دولت رواندا پخش تمامی برنامه‌های رادیو بی‌بی سی در این کشور را در اعتراض به مستند اخیر این شبکه درباره نسل کشی 1994 متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا، اعضای پارلمان و نجات یافتگان این قتل عام مراتب خشم خود را بابت مستند اخیر بی‌بی سی اعلام کردند؛ مستندی که در آن نشان داده شد ممکن است رئیس جمهوری رواندا در ساقط کردن هواپیمای رئیس جمهور سابق که عامل قتل عام گسترده در کشور شد دست داشته باشد.

در این مستند یک ساعته با نام "رواندا، داستان ناگفته" از قول محققان آمریکایی نقل شده که بسیاری از 800 هزار قربانی قتل عام 1994 رواندا احتمالا از اقلیت هوتو بودند نه توتسی در حالیکه عقیده دولت رواندا خلاف این است.

اواخر روز جمعه، اداره تنظیم مقررات رادیویی رواندا اعلام کرد به خاطر پخش این مستند، پخش برنامه‌های بی‌بی‌سی به زبان محلی در این کشور متوقف می‌شود.

این اداره علت توقف پخش برنامه‌ها را دریافت شکایاتی از مردم اعلام کرد و گفت، اقدامات بعدی برای این مساله انجام می‌گیرد. اما بی‌بی سی از پخش این برنامه دفاع کرده و گفت که وظیفه‌اش تحقیق و بررسی درباره این گونه مسائل است.

وزیر امور خارجی رواندا نیز گفت، این مستند حمله و تهاجمی به مردم روآنداست و دولت روآندا علیه این اقدام بی‌بی سی شکایت می‌کند.

اما سخنگوی بی‌بی سی مدعی شد: معتقدیم که این برنامه یک کمک ارزشمند برای فهم تاریخ تراژیک رواندا و منطقه است.

در این مستند آمده است که پل کاگامه دستور داد تا هواپیمای جونال هابیاریمانا، رئیس جمهوری فقید رواندا ساقط شود؛ اقدامی که گمان می‌رود باعث شروع خشونت‌ها و آغاز نسل کشی شد.

چند روز پیش نیز پارلمان رواندا قطعنامه‌ای را برای ممنوعیت پخش برنامه‌های بی‌بی سی تصویب کرد و خواستار محکوم کردن خبرنگاران و تهیه کندگان این مستند شد.

قانونگذاران رواندایی همچنین از بی‌بی سی خواستند تا بابت این مستند از کشورشان عذرخواهی کند. دانشجویان این کشور آفریقایی هم علیه این مستند مناقشه برانگیز دست به راهپیمایی زدند.

کاگامه بی‌بی سی را به گردآوری مجدد نظریه نسل کشی 1994 برای منحرف کردن حقایق مربوط به این کشتار متهم کرده است.

انتهای پیام

کد N555473