هزاران افغان در سوریه و عراق می‌جنگند

گزارش‌های مستقلی که وزارت کشور افغانستان نیز آنها را تکذیب نکرده، حاکی از آن است که حدود سه هزار افغانی در سوریه و عراق در کنار گروه‌ها و افراطیون می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منابع افغان در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کردند: این افراد از طریق ترکیه یا از طریق عراق وارد خاک سوریه شده‌اند و در کنار گروه‌های تندرو می‌جنگند.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که از مساله مشارکت اتباع این کشور در درگیری‌ها در سوریه اطلاع دارد و با تمامی طرف‌ها در تماس است تا شهروندان خود را به کابل بازگرداند اما به نظر می‌رسد که این اوضاع پیچیده بوده و خارج ازکنترل نظام افغانستان است و جوانان افغانی نیز برای جنگ در کنار داعش به سوریه می‌روند.

اخیرا شخصی نقاب‌دار به همراه 20 فرد مسلح در فایلی ویدیویی حمایت خود را از ابوبکر البغدادی، رهبر داعش اعلام و تصریح کرد که حدود پنج هزار افغان آماده جنگ در کنار داعشی‌ها هستند اما وزارت کشور افغانستان تردید خود را نسبت به صحت این فایل ویدیویی و تعداد افراد مسلحی که حمایت خود را از داعش اعلام کرده‌اند، مطرح کرده است.

پیشتر نیز شعارهایی در حمایت از داعش بر روی دیوارهای دانشگاه کابل مشاهده شده بود.

مسئولان افغانستان همچنین اعلام کرده‌اند، گروهی از جوانان که لوگوها و برچسب‌هایی در حمایت از داعش در کابل و در مناطق دیگری در افغانستان توزیع می‌کردند، بازداشت شده‌اند.

همچنین این ادعا مطرح شده است که برخی از این افراد برای حمایت از نظام سوریه می‌جنگند.

انتهای پیام

کد N555458