تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیرعامل کشور به امضاء رسید

سیاست داخلی

کاهش تهدیدها و تخریب ها و رفع آلودگی ها نیازمند هم افزایی تمام نهادهای مسئول است/ نیازمند اصلاح رویکردهای غلط در حوزه کشاورزی و مدیریت منابع آب هستیم.

همزمان با نخستین روز از هفته پدافند غیر عامل، تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل کشور به امضای دکتر معصومه ابتکار و سردار غلامرضا جلالی رسید.


به گزارش ایلنا، تفاهم نامه همکاری میان دو سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیر عامل کشور در شش ماده و به مدت پنج سال تنظیم شده است.


حفظ، احیاء و بهسازی منابع و ذخایر طبیعی کشور به منظور حفاظت از اجرای تنوع زیستی و مقوله های اصلی حیات، آب، هوا، خاک و همچنین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و فراهم ساختن موجبات بهره برداری صحیح و پایداری از آنها با رعایت ضوابط حاکم بر آمایش سرزمینی مبتنی بر اصل حفاظت از منابع طبیعی کشور، همچنین مدیریت بحران های زیست محیطی و اثر خشکسالی و مخاطره زیست محیطی و منابع طبیعی همانند تخریب زیستگاه ها بر اثر آتش سوزی های عمدی و طبیعی، تهدیدات زیستی، شیمیایی و پرتوی از جمله مامویت های سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم نامه قید شده است.

سازمان پدافند غیر عامل در این تفاهم نامه نیز مصون سازی کشور در برابر تهدیدات دشمنان، توسعه پدافند زیستی در حوزه های انسان، دام، غذا، آب آشامیدن، کشاورزی و محیط زیست، تسهیل مدیریت بحران در برابر تهدیدات زیستی، شیمیایی و پرتوی در کشور، هماهنگ کنندگی و بکارگیری نیروهای مسلح در حوادث طبیعی کشور را متعهد شده است.


بنا بر این گزارش، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم امضاء این تفاهم نامه با اشاره به گزارش سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس، ادامه بحران های محیط زیستی و وضعیت شکننده محیط زیست ایران را تهدیدی بسیار بزرگ برای کشور دانست.


ابتکار با تاکید بر پیوند محیط زیست با سلامت، اقتصاد، امنیت، اجتماع و کلیه مقوله های زندگی بشر، اظهار داشت: باید محیط زیست را از حاشیه وارد متن کنیم و با رویکردی جدی در تمام قوا، نیروهای مسلح، نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز با موضوع محیط زیست برخورد و در تمام ابعاد آن برنامه ای دقیق و علمی داشته باشیم.


کاهش تهدیدها و تخریب ها و رفع آلودگی ها نیازمند هم افزایی تمام نهادهای مسئول

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری فرابخشی بودن محیط زیست، خاطرنشان کرد: نگاه کلان و برنامه ریزی جدی به منظور اصلاح رویه ها، کاهش تهدیدها و تخریب ها، رفع آلودگی ها نیاز به هم افزایی تمام نهادهای مسئول دارد و به دلیل تداخل موضوع محیط زیست با حوزه های مختلف، رفع بحران های محیط زیستی به رفع چالش های موجود در سایر حوزه ها نیز منجر خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، آلودگی هوا را مثال زد و گفت: موضوعی که تا مرز تهدید جدی سلامت و اقتصاد پیش رفته و حتی مطابق پژوهشی که حدود یک دهه قبل در چند کلانشهر کشور انجام شده بود، سالانه حدود 9 میلیارد دلار هزینه درمانی در پی داشت، با تدبیر دولت یازدهم در مسیر اصلاح قرار گرفت و وضعیت حال حاضر به مراتب بهتر از قبل است و البته همچنان اقدامات اصلاحی تا حصول نتیجه کامل ادامه خواهد داشت.
وی افزود: بسیاری از چالش های محیط زیستی از جمله آتش سوزی جنگل ها به مرز بحران رسیده و از این رو نیازمند اقدام اجرایی کوتاه مدت برای حل مسئله است.

نیازمند اصلاح رویکردهای غلط در حوزه کشاورزی و مدیریت منابع آب هستیم


ابتکار ادامه داد: آسیب های زیست محیطی همچون رانش زمین، فرسایش خاک، نابودی جنگل ها و مراتع و سیل، لطمات و خساراتی را به همراه دارد که اگرچه در بسیاری از موارد قابل اندازه گیری و تعیین خسارت نیست ولی به دلیل غیرقابل بازگشت بودن بسیاری از منابع، در بلند مدت به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیرات منفی بسیاری بر زندگی و سلامت خود انسان ها خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت اصلاح نگرش ها و سیاست ها، تصریح کرد: به دلیل همین میزان اهمیت است که در حال بازنگری بسیاری از سیاست ها و نگرش های موجود هستیم و از این رو به منظور تغییر و اصلاح رویکردهای غلط در حوزه هایی همچون کشاورزی، استفاده و تخصیص منابع آب به هم فکری و مشورت تمام نهادهای ذی مدخل و ذی نفع نیاز داریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سیاست ها در راستای اقتصاد مقاومتی، منویات رهبری و سیاست های کلی نظام است و انعقاد تفاهم نامه ها با سازمان های گوناگون به منظور ایجاد نگرش زیست محیطی در بخش های مختلف حاکمیت، شناسایی تهدیدها، برنامه ریزی برای حل بحران های مختلف و در نهایت هم افزایی برای دستیابی به اهداف مشترک و حفاظت از کشور است.


وی اظهار داشت: به منظور پاسخگویی مناسب در خصوص اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه، سال آینده در همین زمان، گزارشی از اقدامات انجام شده، ارائه خواهد شد.


تاکید رهبر معظم انقلاب برای کمک به دولت در بحران ها


سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با تاکید بر اینکه یکی از اهداف مهم، ایجاد هم افزایی برای استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح برای کمک به دولت است، گفت: به همین منظور، سازمان پدافند غیرعامل کشور هفته گذشته نیز تفاهم نامه ای با ستاد مدیریت بحران کشور امضاء کردند.


جلالی اظهار داشت: بنابر تاکید مقام معظم رهبری برای کمک به دولت در بحران ها و به دلیل اینکه حوزه اجرایی مقابله با حوادث و بحران ها با ستاد مدیریت بحران کشور، این تفاهم نامه منعقد و مقرر شد همکاری بین دو دستگاه در صورت وقوع حوادث و بحران ها در کشور، تقویت گردد.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه این تفاهم نامه در هشت حوزه همچون امداد و نجات، استفاده از ظرفیت ترابری هوایی، زمینی، دریایی، بهره گیری از پتانسیل امداد و نجات و درمان به امضاء رسیده، گفت: به منظور اقدام سریعتر، بندی تحت عنوان دستور حرکت بدون نیاز به اذن مقام بالاتر در تفاهم نامه ثبت شده تا در مواقع ضروری، فرصت از دست نرود.

ایجاد سه قرارگاه پدافند زیستی، پرتوی و شیمیایی برای کمک به محیط زیست


جلالی، افزودن پیوست تفاهم نامه با ستاد مدیریت بحران کشور به تفاهم نامه میان سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیرعامل کشور و ابلاغ آن به دستگاه های ذیربط را اقدامی مفید و موثر جهت سرعت بخشی همکاری ها در زمان وقوع بحران هایی همچون آتش سوزی جنگل ها دانست.

وی ادامه داد: سه قرارگاه پدافند زیستی، پرتوی و شیمیایی برای کمک به محیط زیست در حوادث و تخریب های گوناگون به ویژه مقابله با آلودگی ها ایجاد شده است.


جلالی با بیان اینکه شش حوزه از جمله حوزه های انسان، دام و کشاورزی در بخش زیستی تحت پوشش این تفاهم نامه قرار خواهد گرفت، گفت: مهم ترین رویکرد ما، استفاده از تمام ظرفیت ها در جهت اهداف مشترک و برای اقدامات مشترک است.

ارائه آموزش های زیست محیطی به نیروهای مسلح

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور پیشنهاد داد: به منظور اثربخشی هر چه بیشتر این تفاهم نامه و پیگیری و گزارش دهی مداوم امور، کارگروه مشترکی میان دو سازمان شکل گیرد.

جلالی برای ارائه مباحث آموزشی محیط زیستی در چارچوب ساختار آموزشی نیروهای مسلح نیز اعلام آمادگی کرد و افزود: با توجه به تاثیر آموزش بر حفظ محیط زیست و اقدام موثرتر در این حوزه، همچنین دامنه وسیع نیروهای مسلح، ضرورت دارد برای چنین آموزش هایی نیز برنامه ریزی شود.

کد N555441