ارتش لیبی 90 درصد بنغازی را تحت کنترل دارد

تروريسم,ليبي,ارتش

در حالی که ارتش لیبی کنترل 90 درصد از بنغازی را بر عهده دارد، سخنگوی رسمی ستاد ارتش لیبی اعلام کرد که اعضای پارلمان در طبرق آزادند تا مقر این پارلمان را به بنغازی انتقال دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد حجازی، سخنگوی ارتش ملی لیبی در گفتگوی تلفنی با شبکه اسکای نیوز عربی اعلام کرد که ارتش لیبی کنترل 90 درصد شهر بنغازی را که بخش‌های زیادی از آن تحت کنترل شبه‌نظامیان مسلح بود در دست گرفته است و ارتش شبه‌نظامیان مسلحی را که در حال حاضر در مرکز شهر و برخی مناطق دیگر حضور دارند، محاصره کرده است.

همچنین منابعی اعلام کردند که درگیری‌های شدیدی میان ارتش لیبی و گروه انصار الشریعه در منطقه «رأس عبیده» در مرکز بنغازی رخ داد.

شبکه خبری العربیه نیز اعلام کرد که ارتش لیبی در میان درگیری‌های شدید با گروه انصار الشریعه وارد مرکز بنغازی شد.

از سوی دیگر، لیبی روز شنبه برای اولین بار به طور رسمی وارد مرحله جنگ میان شهرها شد طوری که جنگنده‌های وابسته به نیروهای «فجر لیبی» پایگاه‌های نظامی در الزنتان در 170 کیلومتری جنوب غرب طرابلس را هدف قرار دادند.

این در حالی است که احمد المسماری، سخنگوی رسمی ستاد ارتش لیبی به روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد که ارتش لیبی تقریبا بیشتر مناطق شهر بنغازی را به رغم ادامه درگیری‌ها با تروریست‌ها در کنترل خود دارد.

ارتش لیبی همچنین اعلام کرد که عبدالرازق الناظوری، رئیس ستاد ارتش به جنگنده‌های نیروی هوایی لیبی دستور داده تا پایگاه‌های شبه‌نظامیان فجر لیبی را جهت حمایت از ارتش و کنترل دوباره دولت بر موسسات خود بمباران کنند.

احمد المسماری خاطرنشان کرد که تنها منطقه «اللیثی» در کنترل ارتش نیست و درگیری‌هایی نیز در منطقه «القوارشه» رخ داده است.

وی افزود: در حال حاضر درگیری‌هایی در محور منطقه «الصابری» در شمال شهر بنغازی وجود دارد و پیشروی ارتش به سمت این محور کند است چراکه منطقه مذکور ساکنان زیادی دارد.

المسماری تاکید کرد: منطقه «اللیثی» یکی از مناطق جنوبی است و گروه‌های تروریستی زیادی در آنجا حضور دارند و احتمالا آخرین پناهگاه تروریست‌ها و آخرین منطقه‌ای است که آزاد خواهد شد.

وی درخصوص انتقال پارلمان از طبرق گفت: ماموریت ما برقراری امنیت کامل در بنغازی است. پارلمان بخشی از موسسات کشور است و اعضای پارلمان آزادند تا مقر خود را به بنغازی انتقال دهند.

یک منبع آگاه در پارلمان لیبی اعلام کرده بود که بنغازی مقر رسمی پارلمان است و زمانی که اوضاع کاملا آرام شود پارلمان به آنجا انتقال داده می‌شود.

به گزارش منابع نظامی، نیروهای فجر لیبی کنترل منطقه «الرابطه» و مسیر میان «ککله» و «غریان» را در دست دارند.

همچنین عبدالجلیل حفیظ، یکی از مسوولان نظامی لیبی اعلام کرد که برخی اعضای معروف به «ارتش قبایل» به منطقه مذکور نفوذ کرده‌اند تا مانع از وصول کمک‌های نظامی به افراد مسلح شوند.

وی افزود: نیروهای ملی و انقلابیون از شهرهای مختلف به انقلابیون ککله کمک می‌کنند و درگیری‌های شدید علیه ارتش قبایل در جبهه غربی و جنوبی ککله همچنان ادامه دارد.

یک مسوول امنیتی در طرابلس نیز صحت این اطلاعات را تایید و اعلام کرد که ارتش قبایل روز شنبه از منطقه «الرابطه» عبور کرده و محاصره ککله و القلعه را شکسته‌اند.

این مسوول افزود: ارتش ملی در طرابلس حضور ندارد و تنها ارتش قبایل در پایتخت حضور دارند. اوضاع طرابلس کاملا آرام است و هیچ‌گونه تحرکاتی از سوی افراد مسلح دیده نمی‌شود و ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که رخدادهای بنغازی به طرابلس منتقل شود.

انتهای پیام

کد N555440