وزیر جنگ رژیم صهیونیستی: بی‌ثباتی خاورمیانه به ما ارتباطی ندارد

فلسطين,اسراييل,خاورميانه

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی است ارتباطی میان درگیری فلسطین با اسرائیل با مشکلات دیگر خاورمیانه وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موشه یعالون، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست تاکید کرد که هیچ ارتباطی میان بی‌ثباتی در خاورمیانه و درگیری فلسطین - اسرائیل وجود ندارد.

این اظهارات یک روز پس از افشای گزارشی مطرح شد مبنی بر اینکه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از وزیر جنگ اسرائیل انتقاد کرده و اجازه نداده است تا با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کند.

موشه یعالون درخصوص اظهارات جدید کری مبنی بر اینکه ارتباطی میان درگیری‌ فلسطین - اسرائیل و افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی همانند داعش وجود دارد، گفت: متاسفانه درگیری‌ فلسطین - اسرائیل با تصورات غلط بسیاری احاطه شده است.

وزیر جنگ اسرائیل در ادامه ادعاهای خود گفت: ما هیچ ارتباطی میان قیام تونس، انقلاب مصر، درگیری فرقه‌ای در عراق با درگیری اسرائیل - فلسطین نمی‌بینیم. اینها درگیری شیعه و سنی است و ارتباطی به ما ندارد. هسته این درگیری مخالفت‌ها برای به رسمیت شناختن حق ما برای داشتن "کشور یهودی" با مردم یهود است! بسیاری تصور می‌کنند که بر روی تبادل زمین توافقاتی صورت بگیرد، مساله تمام می‌شود این درست نیست.

وی افزود: در آن صورت درگیری‌های جدیدی به وقوع می‌پیوندد؛ درست همانطور که ما در نوار غزه تجربه کردیم. ما قبلا از غزه عقب نشینی کردیم تا به شکایات ارضی رسیدگی کنیم. اما آن‌ها به ما حمله کردند. این درگیری‌ بر سر وجود کشور یهود است نه کشور فلسطین. هر زمینی که پس از توافق اسلو به آن‌ها داده شد، پناهگاه امنی برای "تروریست‌ها" شده است.

این مقام صهیونیست افزود: پس از عملیات نظامی اخیر در غزه زمان عقب نشینی دیگری از کرانه باختری فرا رسیده است. اگر ما هم اکنون عقب نشینی کنیم، با "حماسستان" جدیدی مواجه می‌شویم.

موشه یعالون در ادامه مدعی شد: ما به تازگی یک شبکه تروریستی را در رام‌الله شناسایی کردیم و 96 تروریست بازداشت شدند. آن‌ها فعال هستند و توسط "صالح العاروری" در استانبول جذب می‌شوند. آن‌ها ابومازن (محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین) را احاطه کرده بودند؛ ما وی را نجات دادیم!

وی درباره گروه داعش نیز گفت که این شبکه تنها تهدیدی علیه رژیم صهیونیستی نیست. یعالون اظهار کرد: ائتلاف بین‌المللی تحت حمایت آمریکا می‌تواند آن‌ها را محدود کند با این حال آن‌ها برای جهان آزاد تهدید محسوب می‌شوند.

یعالون در پاسخ به این سوال که آیا در سوریه شاهد تجزیه است، گفت: بله ما "علوستان" را داریم که 25 درصد از اراضی سوریه را شامل می‌شود و از حامیان بشار اسد هستند. کردهای سوریه هم در نواحی شمال شرق حضور دارند. بسیاری از سنی‌ها نیز تحت محاصره قرار دارند اما سنی‌ها تجزیه شده‌اند و ما باور داریم که باید از "ارتش آزاد سوریه" حمایت شود. با این حال استراتژی اسرائیل این است که وارد جنگ سوریه نشود. ما از مرزی امن در بلندی‌های جولان استقبال می‌کنیم. آن‌ها می‌دانند که اگر تمامیت ارضی ما را نقض کنند سریعا وارد عمل می‌شویم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به راه حل دو کشوری اعتقادی دارد، گفت: عرب‌های فلسطین می‌توانند به خودمختاری دست یابند اما کشور خیر. شما می‌توانید آن را امپراطوری جدید فلسطین بخوانید. ما نمی‌خواهیم به آن‌ها حکومت کنیم اما آن‌ها به دلایل زیادی نمی‌توانند یک دولت معمولی داشته باشند. آن‌ها باید خودمختاری عاری از سلاح داشته باشند. طبق توافق آن‌ها باید خلع سلاح شوند. این به ابومازن بستگی دارد که آیا می‌تواند این کار را انجام دهد و یا اینکه می‌خواهد غزه را خلع سلاح کند. در هر صورت، ما نمی‌خواهیم درباره توافق نهایی مذاکره کنیم. عباس نمی‌تواند شریک راه حل دو کشوری باشد. او فکر می‌کند با مقامات سیاسی قدرت بیشتری می‌گیرد.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تاکید کرد: ابومازن به سازمان ملل و یا هیات‌های بین‌المللی می‌رود تا از ما سلب مشروعیت کند. از سوی دیگر اینکه غرب فکر می‌کند که چه چیزی برای عربها خوب است تفکر غلطی است.

انتهای پیام

کد N555385