اعلام توزیع پست‌های وزارتی از زبان نخست‌وزیر یمن/ کشته شدن 80 حوثی طی درگیری‌ها

القاعده,نخست‌وزير,يمن,درگيري

نخست وزیر مکلف یمن از حصول اولین توافق در زمینه تقسیم پست‌های وزارتی در کابینه‌اش در بین گروه‌های سیاسی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، خالد بحاح، نخست وزیر مکلف یمن اعلام کرد: حزب کنگره مردمی سراسری که علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن ریاست آن را برعهده دارد و هم‌پیمانان این حزب 9 وزارتخانه از 34 پست وزارتی را برعهده خواهند داشت که از برجسته‌ترین پست‌های وزارتی که به این حزب و هم‌پیمانانش داده می‌شود وزارتخانه‌های اطلاع رسانی، بهداشت و حقوق بشر است.

وی تصریح کرد که 9 وزارتخانه از جمله وزارت آموزش عالی و پژوهش علمی، اوقاف، راه و ترابری به احزاب "اللقاء المشترک" اختصاص خواهد یافت. این در حالی است که یک منبع در فراکسیون مذکور دستیابی به توافقی در خصوص تقسیم پست‌های وزارتی در دولت شراکت ملی را تکذیب کرده است.

پیشتر احزاب اللقاء المشترک اعلام کردند که در هیچ حکومتی که براساس توافق صلح و شراکت تشکیل نشده باشد و شامل تمام افرادی نشود مشارکت نخواهند کرد.

از سوی دیگر، خالد بحاح اعلام کرد که جدایی طلبان جنبش جنوب یمن شش وزارتخانه آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، مشاغل عمومی و راه‌ها، کشاورزی، صنعت و امور حقوقی برعهده خواهند گرفت.

شش وزارتخانه نفت، برق و نیرو خدمات مدنی، فرهنگ و دادگستری نیز متعلق به حوثی‌ها خواهد شد.

این نخستین بار است که حوثی‌ها و جدایی طلبان جنوب یمن در دولت مشارکت دارند چرا که این طرف‌ها در دولت‌های پیشین به ایفای نقش نمی‌پرداختند.

نخست وزیر مکلف یمن اعلام کرده است که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن سکانداران وزارتخانه‌های کلیدی کشور، دفاع، خارجه و دارایی را انتخاب خواهد کرد.

این در حالی است که حوثی‌ها در مرکز و غرب یمن توانسته‌اند به پیشروی‌هایی دست یابند و آن‌ها با تروریست‌های القاعده در حال درگیری هستند.

از سوی دیگر، منابع قبیله‌ای اعلام کردند که در جریان درگیری‌ها در کوه‌های مشرف به رداع در استان البیضاء ده‌ها تن کشته شدند که تعدادی از آنها از حوثی‌ها بودند.

این منابع قبیله‌ای اعلام کردند که صدها تن از اعضای قبایل به جبهه مقاومت حوثی در استان البیضاء پیوسته‌اند. این اتفاق چند ساعت بعد از کشته شدن 80 عضو حوثی رخ داد.

منابع اعلام کردند که افرا مسلح القاعده و قبایل 45 عضو حوثی را به اسارت گرفتند و تجهیزات آنها را به تصرف خود درآوردند.

منابع قبیله‌ای افزودند: حوثی‌ها به سمت کوه استراتژیک اسبیل پیشروی کرده‌اند و گروه انصار شریعه وابسته به القاعده ناگزیر به عقب‌نشینی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N555139