سرگئی لاوروف:| 217106

مسكو به ائتلاف ضدداعش نمی‌پیوندد

سیاسی

وزیر خارجه روسیه سخنان همتای آمریکایی خود مبنی بر علاقه‌مندی روسیه برای تبادل اطلاعات را تکذیب کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت که مسكو هیچ‌گاه قصد نداشته است تا با سرویس جاسوسی آمریکا تبادل اطلاعات کند.

به گزارش ایلنا به نقل از ایتارتاس، «سرگئی لاوروف» امروز - شنبه - در یک برنامه تلویزیونی گفت که روسیه هیچ برنامه‌ای برای همکاری با سرویس جاسوسی آمریکا نداشته است.

لاوروف درباره دیدار اخیر با «جان کری» همتای آمریکایی خود گفت: «کری آغازگر این دیدار بود. وی بود که از من خواست تا با هم دیدار کنیم و قبول دعوت او به این دلیل بود که با زمان‌بندی کارهای من هم‌خوانی داشت.»

لاوروف سخنان کری مبنی بر علاقه‌مندی روسیه برای تبادل اطلاعات را تکذیب کرد و گفت: «قضیه به این صورت نیست. ما تنها بر سر مسائلی مانند مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و منطقه رایزنی کردیم. کری پیشنهاد کرد که برای مبارزه با داعش همکاری کنیم و من پاسخ دادم که روسیه از مدت‌ها قبل آماده همکاری برای مبارزه با تروریسم بوده است.»

لاوروف همچنین اشاره کرد که عراق، سوریه و مصر سلاح خود را از روسیه تامین می‌کنند و اخیرا در مصر مساله تروریسم تشدید شده بود که «عبدالفتاح‌السیسی» توانست بر اوضاع مسلط شده و به صورت نسبی همه‌چیز را به حالت نخست بازگرداند.

وی تاكید كرد كه مسکو برنامه‌ای برای پیوستن به ائتلاف آمریکا علیه داعش ندارد و در عوض ترجیح می‌دهد شاهد تلاش‌های مقابله با تروریسم توسط شورای امنیت سازمان ملل باشد.

وزیر خارجه روسیه در عین حال تاكید كرد كه بحران سوریه را نمی‌توان بدون در نظر گرفتن تهدید تروریسم حل و فصل كرد.

لاوروف افزود كه مساله سوریه باید به صورت صلح‌آمیز و با همكاری مردم این كشور حل و فصل شود.

وی با اشاره به تحریم‌های علیه روسیه گفت كه با این رویكرد به شدت مخالف بوده و آن را غیرسازنده می‌دانیم؛ این تحریم‌ها نه تنها به حل بحران كمك نمی‌كند بلكه باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت می‌شود.

 

کد N554773