مسلمانان میانمار هم‌چنان تحت فشار مجبور به ترک کشورند

8000 روهینجایی دیگر نیز در دو هفته گذشته به خاطر یاس و ناامیدی از اوضاع موجود در استان راخین میانمار، این منطقه را ترک گفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کریس لوا، مدیر گروه غیر دولتی حمایت از روهینجا موسوم به پروژه آراکان گفت، به صورت متوسط روزانه 900 مسلمان روهینجا از15 اکتبر با استفاده قایق استان راخین در غرب میانمار را ترک گفته‌اند.

میانمار که ملتی با 50 میلیون نفر جمعیت بودایی است تنها 3 / 1 میلیون روهینجایی مسلمان دارد. اگرچه بسیاری از خانواده‌های روهینجا از بنگلادش وارد میانمار شده‌اند و این مساله به سال‌ها قبل باز می‌گردد، اما شهروندی آن‌ها در این کشور به رسمیت شناخته نشده است.

در دو سال گذشته، بودایی‌ها به مسلمانان روهینجا حمله شده و قربانیان زیادی بر جای گذاشته‌اند و همین امر گذار دموکراسی در میانمار را که برای چند دهه در سلطه خونتا بود در معرض خطر و تزلزل قرار داده است.

مدیر پروژه آراکان ادامه داد: به برخی از خانواده‌های روهینجا گفته شده که قایق‌ها و کشتی‌ها به تایلند می‌روند، کشوری که آن‌ها با اخراج رو به رو می‌شوند یا قربانی قاچاق انسان خواهند شد.

سخنگوی استان راخین با رد دستگیری‌ها یا سوء استفاده‌ها گفت: هیچ اتفاقی در این منطقه رخ نداده است. هیچ یک از اعضای سازمان تحکیم روهینجا دستگیر نشده‌اند.

در همین حال مدیر پروژه آراکان از سفر تعدادی از مسلمانان راخین به بنگلادش، نپال وهندوستان خبر داد.

سازمان ملل نیز اعلام کرده که دست کم 86 هزار مسلمان روهینجا در دو سال گذشته میانمار را ترک گفته‌اند.

انتهای پیام

کد N554159