چورکین:عدم توجه به هشدار روسیه منجر به فاجعه انسانی در شرق اوکراین شد

روسيه,اوكراين

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: می‌شد از هزاران کشته و یک میلیون بی‌خانمان در اوکراین جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل با اعلام اینکه هشدار روسیه به مدت یکسال درباره بحرانی شدن اوضاع اوکراین نادیده گرفته شد گفت: در آغاز ناآرامی‌های اوکراین روسیه هشدار داد که بهتر است تمام طرف‌های درگیر وارد مذاکره شوند و حق همه ادا شود بدون توجه به این مساله که از کدام منطقه هستند اما عدم توجه به این مساله باعث شد تا فاجعه انسانی در شرق اوکراین رخ دهد. اما آنچه که امروز می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ امروز کی‌یف و بروکسل به همان موضعی که در ابتدا به آن رسیده بودند، بازگشته‌اند و باید این توافق را معلق کنند همان مساله‌ای که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین خواستارش بود.

وی افزود: در جریان توافق همکاری میان اتحادیه اروپا و اوکراین در مدت این یکسال، هزاران تن کشته و قریب به یک میلیون تن بی‌خانمان شده‌اند. جنگ داخلی و رکود اقتصادی کشور را فرا گرفته است.

نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین بدبینی خود را بابت تحولات و بهبود سیاسی برای رونق یافتن اوضاع در اوکراین ابراز داشت و گفت: تصمیمات اتخاذ شده در نشست 17 آوریل میان روسیه، آمریکا و اوکراین و اتحادیه اروپا تحقق نیافته است. هیچ چیز تغییر نکرده و هیچ اطلاعاتی صورت نگرفته است.

وی همچنین تاسف خود را بابت افرادی که در اوکراین خواهان تحولات مدنی و متمدن در این کشور هستند، ابراز کرد و انتخابات پارلمانی 26 اکتبر در اوکراین را کمپینی آمیخته با پارتی بازی و تاکتیک‌های مخفیانه خواند.

چورکین در شورای امنیت سازمان ملل گفت که اقدامات بیشتری باید صرت بگیرد تا کی‌یف به خاطر انجام اقدامات وحشیانه نظیر آدم ربایی و قتل توسط سربازان ارتش و پلیس مخفی مجازات شود.

وی همچنین خواستار انجام تحقیقات بیشتر درباره استفاده از بمب‌های خوشه‌ای و موشک‌هایی شد که در مناطق مسکونی استفاده می‌شوند.

سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین خواستار انجام تحقیقات جامع درباره سانحه سقوط هواپیمای خطوط هوایی مالزی با 298 سرنشین برفراز شرق اوکراین شد و گفت: علت اینکه برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره پیشنهادهای روسیه در گسترش و تعمیق تحقیقات درباره این سانحه هوایی نگران هستند را درک نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N554132