انتخابات پارلمانی فردا در اوکراین برگزار می‌شود

در شرایطی که مردم اوکراین فردا (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند، جو سنگینی بر فضای این کشور حاکم است و حامیان سابق ویکتور یانوکوویچ با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتخابات پارلمانی 26 اکتبر اولین انتخابات از زمان تظاهرات‌های خیابانی است که به عزل ویکتور یانوکوویچ رئیس‌جمهوری سابق اوکراین انجامید.

پس از یانوکوویچ که تحت حمایت روسیه بود، دولتی با گرایش به سوی اروپا بر سر کار آمد که روابط میان مسکو و غرب را به دوران جنگ سرد کشاند. انتظار می‌رود که این انتخابات موضع پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری کنونی اوکراین را در کی‌یف تقویت کند اما این امر همچنین اختلافات موجود در مناطق شرقی را تشدید می‌کند. به عنوان مثال کنترل منطقه نووتروئیتسکه در دست نیروهای اوکراینی است اما کنترل دوکوچایوسک که نزدیکترین منطقه به آن محسوب می‌شود، در دست جدایی‌طلبان روس گرا قرار دارد.

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین به شورای امنیت کشورش هشدار داده است که روسیه احتمالا برای اختلال در روند انتخابات تلاش خواهد کرد.

جدایی‌طلبان اوکراینی به دنبال آن هستند تا انتخابات خودشان را در سوم نوامبر برگزارکرده و نخست‌وزیر جمهوری خود خوانده و هیات قانونگذاری را انتخاب کنند و هدف آن مسدود کردن عملکرد دولت مرکزی عنوان شده است.

شهرهایی همانند نووتروئیتسکه و دوکوچایوسک که در 30 کیلومتری دونتسک (پایگاه اصلی شورشیان اوکراینی) هستند، خط مقدم جنگ محسوب می‌شوند و عملا نمی‌توانند در رای‌گیری فردا شرکت کنند.

یکی از مقام‌های حوزه‌های رای‌گیری می‌گوید: هیچ‌کس درباره انتخابات اوکراین صحبت نمی‌کند و هیچ‌کس اهمیتی به مردم این مناطق نمی‌دهد. من شخصا خوشحال می‌شوم که کاری برای انجام دادن، داشته باشم اما اکثر مردم تنها می‌خواهند که جنگ تمام شود. انتظار می‌رود که بلوک پوروشنکو در رقابت با سایر احزاب پیشتاز شود. با توجه به اینکه نفوذ روسیه در پارلمان اوکراین عملا به پایان رسیده است، انتظار می‌رود که پوروشنکو ائتلافی با سایر احزاب اروپاگرا تشکیل دهد که از جمله شامل «جبهه مردمی» یاتسنیوک و یا حتی «حزب رادیکال» به ریاست اولد لیاشکو باشد.

پوروشنکو امیدوار است که این حمایت موجب شود تا وی طرح صلح خود را در مناطق شرقی باقدرت بیشتری ادامه دهد.

انتهای پیام

کد N553873