آمریکا برای تایید استفاده از گاز کلر توسط داعش به دنبال اطلاعات بیشتر است

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن به دنبال اطلاعات بیشتر درباره گزارش‌هایی است مبنی بر اینکه شبه نظامیان داعش ماه گذشته میلادی علیه افسران پلیس عراق گاز کلر استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: نمی‌توانم این گزارش‌ها را تایید کنم اما آمریکا به تمامی این اتهامات با جدیت کامل رسیدگی می‌کند.

روزنامه واشنگتن پست 24 اکتبر سال جاری میلادی در گزارشی نوشت، ماه گذشته میلادی 11 افسر پلیس با سرگیجه، استفراغ و تنگی نفس فورا به بیمارستانی در 80 کیلومتری شمال بغداد منتقل شدند.

در بیمارستان تشخیص داده شد که آن‌ها قربانیان یک حمله با استفاده از گاز سمی هستند که ادعا شده کار شبه نظامیان داعش است.

نیروهای عراقی گفته‌اند که تابستان دو حمله دیگر با استفاده از گاز کلر صورت گرفته اما روزنامه واشنگتن پست نوشت، جزئیات این مساله مشخص نیست.

جان کری پس از دیدار با وزیر امور خارجه کره جنوبی به خبرنگاران گفت: در جایگاهی نیستم که این گزارش را تایید کنم. ما به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم تا بتوانیم این گزارش را تایید یا تکذیب کنیم. استفاده از هرگونه تسلیحات شیمیایی اقدامی نفرت انگیز و مغایر با قوانین بین‌المللی است و این اتهامات اخیر بر اهمیت کارهایی که در حال حاضر در آن شرکت داریم تاکید می‌کند.

اما این دیپلمات ارشد آمریکا تاکید کرد، این گزارش‌ها استراتژی‌ آمریکا را تغییر نمی‌دهد و ائتلافی را برای مبارزه با شبه نظامیان داعش که کنترل بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده‌اند، تشکیل می‌دهد.

جان کری ادامه داد: این گزارش‌ها تصمیم‌های تاکتیکی آمریکا را که به عنوان بخشی از استراتژی اتخاذ شده، تحت تاثیر قرار می‌دهد اما آمریکا قدم به قدم این ائتلاف را پیش می‌برد تا بتواند ارتش عراق را تقویت کرده تا اقداماتی را علیه داعش انجام دهد.

انتهای پیام

کد N553825