آخرین اقدامات آمریکا در مسئله هسته ای:مذاکرات شرمن در لندن، شام کاری کری با اشتون و ابقای برنز

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

ویلیام برنز معاون وزیر امور خارجه آمریکا که از دوران ریاست جمهوری جورج بوش در مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران شرکت دارد روز جمعه رسما بازنشسته شد اما با درخواست اوباما همچنان در مذاکره با ایران شرکت می کند.

آنگونه که بي بي سي گزارش کرده است، برنز پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد در سال 2013 میلادی بازنشسته شود اما باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از او خواسته بود که تا نوامبر امسال (آذرماه) در سمتش باقی بماند.
وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه رسما تایید کرد که 24 اکتبر (دوم آذرماه) آخرین روز کاری برنز در مقام معاون وزیر بود.
با این وجود قرار است این دپیلمات کهنه کار به عنوان مشاور در مذاکرات اتمی با ایران شرکت داشته باشد. برنز سال ها سفیر آمریکا در اردن و روسیه بود.
اختلافات اساسی بر سر راه دستیابی به توافق جامع هسته ای در موضوع هایی همچون «میزان غنی سازی اورانیوم ایران، جدول زمانی (برنامه زمان بندی) لغو تحریم ها علیه ایران و نیز طول مدت توافق نهایی» سبب شد طرفین نتوانند تا تیرماه امسال به توافق جامع دست یابند از این رو مذاکرات را تا 24 نوامبر (سوم آذرماه) تمدید کردند.
رایزنی‌های بین ایران و گروه 1+5 روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری با سفر وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره‌کننده ارشد این کشور به لندن، پایتخت انگلیس ادامه خواهد یافت. قرار است خانم شرمن در لندن با مدیران سیاسی این گروه دیدار و با آنها درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای رایزنی کند.
پایگاه خبری المانیتور گزارش داده روز چهارشنبه جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای گفت‌وگو در همین باره یک شام کاری با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد داشت.
2929

کد N553746