تونسی‌ها فردا به پای صندوق‌های رای می‌روند/ رای گیری در خارج از کشور ادامه دارد

انتخابات,تونس

در حالی که تونسی‌ها فردا (یکشنبه) برای انتخاب پارلمان جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند، تبلیغات انتخاباتی در این کشور امروز (شنبه) وارد مرحله سکوت انتخاباتی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، روند انتخابات پارلمانی تونس برای تونسی‌های مقیم خارج از این کشور روز جمعه نیز ادامه پیدا کرد، در حالی که قرار است به انتخاب پارلمان جدید و پایان مرحله انتقالی در این کشور منجر شود.

در فرانسه که در برگیرنده بیشترین تونسی‌های مقیم خارج است آنها روز جمعه به پای صندوق‌های رای رفتند. تعداد تونسی‌های مقیم فرانسه بالغ بر 80 هزار تن است و آنها 10 نماینده از بین 18 کرسی اختصاص یافته به تونسی‌های مهاجر را انتخاب خواهند کرد.

مشارکت تونسی‌های مقیم خارج در انتخابات پارلمانی تا روز دوشنبه ادامه خواهد یافت، در حالی که تونسی‌های داخل این کشور از فردا به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

در کویت نیز از ساعات اولیه صبح امروز تونسی‌های مقیم این کشور به پای صندوق‌های رای رفتند تعداد ثبت نام کنندگان در لیست انتخابات در کویت 2014 تن از مجموع 4000 تونسی مقیم این کشور است.

در مراکش نیز اقلیت‌های تونسی در انتخابات پارلمانی شرکت کردند و تعداد رای دهندگان تونسی در این کشور حدود 1400 تن برآورد شده است.

رای گیری در دیگر کشورهای عربی و غیرعربی مانند قطر، ژاپن، کره جنوبی ادامه داشت.

انتخابات کنونی مقدمه‌ای است برای ایجاد پارلمان جدیدی که پنج سال فعالیت خواهد داشت و یک دولت قانونی از طریق آن تشکیل خواهد شد که کنترل اوضاع را برعهده خواهد گرفت.

در این راستا کمیته انتخابات تونس حوزه‌های انتخاباتی را 304 حوزه و تعداد رای دهندگان خارج از کشور را بیش از 359 هزار تن اعلام کرد.

این در حالی است که شبکه المیادین به نقل از ارتش تونس اعلام کرد که تدابیر امنیتی شدیدی از دو روز پیش علیه گروه‌های تروریستی در این کشور اتخاذ شده است و نیروهای امنیتی در این راستا به منزلی که به مکانی برای تروریست‌ها تبدیل شده بود، حمله کردند. این عملیات ارتش در منطقه وادی اللیل در استان منوبه بود.

سخنگوی وزارت کشور تونس از سرگیری عملیات تروریستی دیگری را همزمان با انتخابات پیش‌بینی کردند.

در عملیات امنیتی که نیروهای ارتش و نیروهای امنیت ملی در منطقه مذکور انجام دادند پنج زن و مرد تروریست کشته شدند. این حمله بعد از ساعات طولانی مذاکرات و درخواست از تروریست‌ها برای تسلیم شدن صورت گرفت که در نهایت هم به شکست انجامید.

انتهای پیام

کد N553708