پوتین آمریکا را به تضعیف ثبات جهانی متهم کرد

رئیس جمهوری روسیه در سخنانی تاکید کرد که جهان هر روز به مکان خطرناک‌تری تبدیل می‌شود چرا که آمریکا تلاش می‌کند تا اراده خود را بر سایر کشورها تحمیل کند و روسیه از این امر تبعیت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی احساسی خود در مقابل کارشناسان سیاست بین‌الملل از دولت ایالات متحده آمریکا به دلیل آنچه وی نقض قوانین بین‌الملل و استفاده یک جانبه از زور خواند، به شدت انتقادکرد.

پوتین تاکید کرد: چنانچه آمریکا تمایل خود را برای سلطه ابدی رها نکند در آن صورت امیدها برای برقراری صلح و توسعه با ثبات کمرنگ خواهد شد و نظم جهانی فرو خواهد پاشید.

پوتین گفت: آمریکا و متحدانش تلاش می‌کنند تا جهان را برای نیازهای خود طراحی کنند و این روند از پایان جنگ سرد آغاز شده و آن‌ها با استفاده از فشار اقتصادی و نیروهای نظامی و اغلب حمایت از گروه‌های تندرو به اهداف خود دست یافته‌اند.

وی با اشاره به جنگ‌های عراق، لیبی و سوریه گفت که این جنگ‌ها نمونه‌ای از اقداماتی است که به هرج ومرج انجامید و واشنگتن و متحدانش را در جنگ با نتایج سیاست‌هایشان باقی گذاشت.

پوتین تاکید کرد: آن‌ها همواره تلاش می‌کنند تا از اقتدارشان برای حفظ خطراتی که خودشان ایجاد کرده‌اند استفاده کنند و آن‌ها هر روز در حال پرداخت بهای بیشتری هستند. دیکته یکجانبه و تلاش برای اجرای کلیشه‌های خودشان بر روی دیگران نتیجه برعکس به همراه خواهد داشت و موجب تشدید درگیری‌ها به جای برقراری سازش، گسترش منطقه هرج و مرج به جای برقراری کشوری با تمامیت ارضی با ثبات و حمایت از عوامل رادیکالی به جای دموکراسی خواهد شد.

وی گفت که روسیه به رغم تمایلش برای همکاری با بی‌توجهی غرب رو به رو شده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های سختی را علیه روسیه اتخاذ کرده‌اند که اقدام اول پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر حمایت مسکو از شورشیان مسلح اوکراین صورت گرفت.

با این وجود ولادیمیر پوتین در خصوص اوکراین گفت: غرب منافع مشروع روسیه را در کشور همجوار خود نادیده می‌گیرد، غرب نتوانست در خصوص وعده‌هایی که داد وفادار بماند، روسیه نمی‌خواهد شاهد تجزیه اوکراین باشد اما باید به مناطق جدایی طلبان اجازه داد تا انتخابات محلی خود را همانطور که می‌خواهند در دوم نوامبر برگزار کنند. خروج نیروها تحت معاهده آتش بس نیز باید موجب ایجاد شرایطی می‌شود تا به تدریج روابط میان مقام‌های مرکزی و مناطق جدایی طلب احیا شود.

رئیس جمهوری روسیه همچنین مطرح شدن ادعاهایی مبنی بر اینکه روسیه می‌خواهد امپراطوری شوروی را احیا کند رد کرد.

پوتین تاکید کرد که کشورش قاطعانه ایستاده است تا از منافع حیاتی خود دفاع کند.

انتهای پیام

کد N553665