حریت گزارش داد:

حمایت مالی دلالان ترک از داعش/ درآمد دهها میلیون دلاری تروریست ها از فروش نفت

آمریکا اروپا

یک رسانه ترک با اشاره به حمایت مالی دلالان ترک از داعش از درآمد دهها میلیون دلاری تروریست ها از فروش نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت، دولت آمریکا اعلام کرد که گروه داعش در عراق روزانه یک میلیون دلار را از راه فروش نفت در بازارهای سیاه کسب می کند که همین موضوع باعث شده تا تحریم های جدید علیه خریداران نفت از جمله دلالان ترک اعمال شود.

در همین رابطه دیوید کوهن معاون خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و هزینه های اطلاعاتی، داعش را مهمترین و بزرگترین سازمان تروریستی به لحاظ هزینه هایی خواند که برای آن صرف می شود.

داعش نفت ارزان (در حد یک پنجم قیمت جهانی) به دولت اردوغان عرضه می‌کند. داعش دشمن حزب عدالت و توسعه نیست و این حزب که بنا به ماهیت اقتصادی خود یک حزب سودمحور و نواستعماری است نمی‌ تواند هیچ وقت از خیر داعش بگذرد اما همین امر باعث بروز شکاف‌ هایی در سیاست خارجی دولت ترکیه می‌ شود.

در روزهای اخیر حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه، در حالی که تانک‌های ترکیه می‌توانند مواضع داعش را مورد هدف قرار دهند، مبارزه‌ای خونین با داعش داشته و در اغلب لحظات به تنهایی و تنها به کمک حزب کارگران کردستان ترکیه در مقابل تروریست‌های داعش دوام آورده‌اند.

همین امر باعث از سر گیری درگیری‌ها میان دولت ترکیه و چریک‌های حزب کارگران کردستان ترکیه در خاک ترکیه شده و این کشور را به دوران قبل از آتش‌بس سوق داده است. از طرف دیگر میزان وابستگی حکومت اقلیم کردستان عراق به دولت نواستعماری ترکیه بر همگان مشخص شده و میزان مشروعیت این شبه‌دولت در منطقه به طرز شدیدی کاهش یافته است.

سیاست‌های یک بام و چند هوای حزب اردوغان در عراق و سوریه و مناطق جنوبی کشورِ خود از جمله دلایل حوادث دردناک چند هفته گذشته در منطقه است و به این ترتیب آخرین لایه‌های مشروعیت هم از روی صورتِ حزب عدالت و توسعه ترکیه برداشته می‌شود.

با این وجود بنا به دست بالای نظامی ترکیه در برخورد با مناطق جنوبی خود می‌توان متصور بود که ترکیه با هدایت اردوغان دست به یک سرکوب خونین در منطقه زده و با ارعاب نظامی بتواند هدف خود که همان مستعمره‌سازی کردستان عراق با کمک هیئت حاکمه مسلط بر آن منطقه است را دنبال کند. اینجا درست همان‌جایی‌ست که نقش کشورهایی مثل ایران در جلوگیری از این وقایع قرن نوزدهمی در منطقه بسیار برجسته خواهد شد.