نخست‌وزیر سابق ژاپن برای بهبود روابط توکیو - پکن میانجی‌گری می‌کند

جمهوري چين,ژاپن

یک منبع آگاه در ژاپن اعلام کرد، نخست‌وزیر پیشین این کشور چهارشنبه هفته آینده با رییس‌جمهور چین دیدار می‌کند تا زمینه برای ملاقات احتمالی میان رهبران دو کشور در ماه نوامبر را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گمانه‌زنی‌ها در ژاپن حاکی از آن است که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به احتمال زیاد در حاشیه نشست رهبران آسیا- اقیانوسیه در شهر پکن طی ماه آینده میلادی با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد کرد.

نشست رودرروی رهبران چین و ژاپن نشان‌دهنده متمولی نمادین در روابط میان دو طرف به عنوان دومین و سومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود. در دو سال گذشته روابط چین و ژاپن بر سر اختلافات ناشی از مناقشه ارضی، رقابت منطقه‌ای و میراث اشغالگری‌های ژاپن در جنگ جهانی دوم تیره شد.

یوشیهیده سوگا، دبیر کابینه دولت ژاپن تایید کرد که یاسوئو فوکودا، نخست‌وزیر سابق ژاپن قصد دارد به عنوان سرپرست یک مجمع منطقه‌ای رهبران تجاری و دولتی به پکن برود اما گفت که دولت از جزییات این سفر آگاه نیست.

فوکودا در اواخر ماه ژوییه در ماموریتی محرمانه به چین رفت تا میانجیگر نزدیکی دو کشور شده و تقاضای نخست‌وزیر ژاپن برای مذاکره با چین را به چینی‌ها ابلاغ کند.

براساس گزارش رسانه‌های ژاپنی، شی جینپینگ، در جریان این دیدار درباره روابط دو جانبه اظهار نگرانی کرد اما از تمایلش برای ترمیم روابط با ژاپن خبر داد.

شینزو آبه طی ماه‌های اخیر چندین بار از تمایلش برای دیدار با شی جینپینگ خبر داد و در سخنانی در پارلمان ژاپن عنوان داشت که چین نیز با دید مثبتی به بهبود روابط خود با ژاپن نگاه می‌کند. در صورت مذاکره میان رهبران دو کشور در نشست ماه نوامبر در پکن، نخستین گام در راستای بهبود روابط چینی و ژاپنی برداشته می‌شود.

انتهای پیام

کد N553453