طرح اجباری شدن خدمت سربازی در عراق بحث برانگیز شده است

واحد مرکزی خبر نوشت:

پیشنهاد اجباری شدن مجدد خدمت سربازی در عراق باعث مناقشه در بین سیاستمداران این کشور شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار ،‌ علی حمزه خبرنگار شبکه المنار در بغداد در گزارشی گفت: حامیان این پیشنهاد می گویند اجباری شدن خدمت سربازی در عراق با توجه به وضع کنونی کشور یک ضرورت است تا نیروهای حرفه ای بر اساس عقیده ملی پرورش یابند تا قدرت نهاد نظامی عراق بازگردانده شود.
حسن علوانی از رهبران ا ئتلاف دولت قانون گفت:«در شرایط کنونی خدمت سربازی باید اجباری شود تا نهاد نظامی در کشور دوباره سازماندهی شود. همچنین صدای کسانی که می گویند نهاد نظامی از یک طائفه خاصی ( شیعیان) است خاموش خواهد شد.»
اما برخی دیگر با اجباری شدن خدمت سربازی مخالفند و می گویند در شرایط کنونی مناسب نیست و همچنین به همه پرسی مردمی نیاز دارد.
عبد الله زبیدی از فراکسیون المواطن در مجلس عراق گفت:«معیارهایی که سربازان انتخاب خواهند شد چیست ؟ همه اینها به بررسی عمیق نیاز دارد تا به موضوع وارد نشویم که هزینه سنگینی برایمان داشته باشد همچنین جامعه عراق قضیه خدمت اجباری را که قبلا بود فراموش نکرده اند شاید به همه پرسی نیاز داشته باشد تا ببینم مردم چه می گویند تا مردم و سیاستمداران شرکت کنند.»
برخی محافل سیاسی معتقدند با توجه به موج خشونت در عراق ، طرح خدمت اجباری به حل مشکلات امنیتی کمک خواهد کرد.
عقیل شعبان رئیس ائتلاف انتفاضه شعبانیه گفت:« این طرح بهترین پیشنهاد برای وضع کنونی است.»
ارتش عراق که در سال 1920میلادی تأسیس شد در سال 2003 میلادی توسط پل برمر حاکم آمریکایی پس از حمله امریکا به عراق منحل شد.
حمزه گفت طرح خدمت اجباری سربازی در حال بررسی توسط فراکسیونهای سیاسی در مجلس است تا به رأی گذاشته شود.

4949

کد N553431