ابراز امیدواری وزیر خارجه لیبی نسبت به حل بن‌بست سیاسی در طرابلس

ليبي

وزیر خارجه جدید لیبی ابراز امیدواری کرد که راه‌حل مبتنی بر مذاکرات بتواند به بن‌بست سیاسی در طرابلس پایتخت این کشور خاتمه دهد.

وزیر خارجه جدید لیبی ابراز امیدواری کرد که راه‌حل مبتنی بر مذاکرات بتواند به بن‌بست سیاسی در طرابلس پایتخت این کشور خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحولات اساسی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در سال 2011 لیبی را به صحنه شدیدترین آشوب و هرج و مرج ممکن تبدیل کرده است.

"محمد الهادی الدایری"، وزیر خارجه لیبی که از اواخر ماه سپتامبر به عنوان وزیر خارجه لیبی منصوب شده است، اظهار امیدواری کرد که میانجی‌گری‌های برناردینو لئون، نماینده ویژه سازمان ملل در این کشور منجر به ایجاد توافقنامه‌ای برای تقسیم قدرت در این کشور شود.

وی گفت: این توافقنامه پایتخت را از حالت نظامی خارج می‌کند و به دولت وی که از سوی جهان به رسمیت شناخته شده اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های خود را به صورت زمان آغاز کند.

الدایری در منزل خانوادگی خود در مصر به آسوشیتدپرس گفت: ما به دنبال حل‌وفصل این موضوع هستیم. مسیر سیاسی باید برای بازگرداندن ما به طرابلس کفایت کند.

این در حالی است که وی نسبت به بنغازی امید کمتری دارد. زیرا چندین گروه از شبه‌نظامیان از ماه اوت کنترل این شهر را در دست گرفته‌اند.

وی گفت که درخصوص بنغازی امید دیگری به جز تصرف مجدد این شهر با استفاده از زور وجود ندارد.

وزیر خارجه لیبی گفت: مساله بنغازی متفاوت است. درگیری در بنغازی علیه عوامل افراطی است که از سال 2011 دست به قتل غیرنظامیان و پرسنل ارتش زده‌اند. همچنین هدف از این درگیری‌ها مبارزه با افرادی است که به نظم و قانون ضربه زده‌اند. اما در طرابلس درگیری‌ها بر سر قدرت و منابع است. بنابراین ما تمایل به استفاده از راه‌حل نظامی نداریم.

وی گفت که یکی از مسائل کلیدی در مذاکرات در لیبی به میانجی‌گری سازمان ملل، حضور 30 درصد از اعضای پارلمان است که از شبه‌نظامیان در طرابلس حمایت می‌کنند و به هم‌پیمانان آنها در طبرق نپیوسته‌اند.

وی همچنین هرگونه مداخله هواپیماهای مصری در بمباران مواضع شبه‌نظامیان را رد کرد و گفت در این حملات تنها از هواپیماهای لیبیایی که توسط خلبانان به حرکت درآمده‌اند، استفاده شده است.

وی گفت: ما به دنبال مشارکت مستقیم مصر، امارات یا هیچ کشور دیگری نیستیم. افسران ارتش شجاع ما با کمک جوامع و قبایلی که از این اقدام حمایت می‌کنند قادر به بمباران مواضع غیرنظامیان هستند.

انتهای پیام

کد N553021