احزاب مخالف سودانی کاندیداتوری مجدد البشیر را نپذیرفتند

جنگ,سودان

احزاب مخالف سودانی از کاندیداتوری عمر البشیر توسط حزب حاکم "کنگره ملی" برای تصدی مجدد پست ریاست جمهوری در انتخابات آوریل 2015 انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه اسکای‌نیوز عربی، حزب حاکم در سودان پیشتر عمر البشیر، رییس‌جمهوری این کشور را به عنوان کاندیدای خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی انتخاب کرد. این اقدام حزب حاکم با مخالفت شدید احزاب مخالف در سودان مواجه شده است.

در همین حال عبدالقیوم عوض جاد السید، دبیر کل حزب "کنگره" اعلام کرد که حزب حاکم به دموکراسی احترام نمی‌گذارد و برای آن اهمیتی قائل نیست.

همزمان یوسف حسین، سخنگوی حزب "کمونیست" در سودان نیز اعلام کرد که کاندیداتوری عمر البشیر بحران‌ها در این کشور را پیچیده‌تر خواهد کرد. دو حزب کمونیست و کنگره با درخواست عمر البشیر جهت اجرای مذاکرات ملی که در ژانویه گذشته آغاز شد مخالفت کردند.

جنبش عدل و مساوات، یکی از جنبش‌های مسلح مطرح در دارفور اعلام کرد که کاندیداتوری مجدد عمر البشیر خود تاکیدی بر دیکتاتوری وی است.

جبریل أدم بلال، سخنگوی جنبش عدل و مساوات اظهار کرد: من نمی‌دانم که چگونه یک حزب، شخصی را که در محافل منطقه‌ای، بین‌المللی و داخلی مورد قبول نیست و تحت پیگرد دادگاه کیفری بین‌المللی قرار دارد برای تصدی پست ریاست جمهوری کاندید می‌کند.

عمر البشیر 70 سال سن دارد و به اتهام جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و کشتار دسته‌جمعی در اقلیم دارفور در غرب سودان توسط دادگاه کیفری بین‌المللی تحت تعقیب است.

انتهای پیام

کد N552147