رهگیری جنگنده‌های روسیه توسط ناتو برفراز دریای بالتیک

روسيه,ناتو

به گفته مقامات ناتو در دو روز گذشته جنگنده‌های این سازمان دو بار اقدام به رهگیری هواپیماهای روسیه بر فراز دریای بالتیک کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این در حالی است که گزارش شده فعالیت‌های نظامی روسیه در مناطق نزدیک محدوده ناتو در حال افزایش است.

سرهنگ رابرت جریکه، سخگوی ناتو در عین حال اعلام کرد: هواپیماهای روسیه در حریم هوایی بین المللی پرواز می‌کردند و حریم هوایی کشورهای عضو ائتلاف ناتو را نقض نکردند.

براساس بیانیه ناتو، روز دوشنبه دو جنگنده کانادایی مدل F-18 هورنت از پایگاه هوایی سیولیای در کشور لیتوانی به منظور رهگیری یک هواپیماهای شناسایی ایلیوشین - 20 روسیه اعزام شدند و به مدت 15 دقیقه این هواپیماها را رصد کردند.

در بیانیه ناتو تصریح شد: پس از آنکه فرآیند شناسایی تکمیل شد، ماموریت رهگیری کامل و دو جنگنده کانادایی به پایگاهشان بازگشتند.

همچنین کمی قبل از آن ارتش لتونی اعلام کرد که روز سه شنبه نیز دو جنگنده اف - 16 ناتو به منظور رهگیری یک هواپیمای شناسایی ایلیوشین - 20 روسیه برفراز دریای بالتیک اعزام شدند.

سرهنگ جریکه تایید کرد که جنگنده‌های ناتو در روز سه شنبه نیز یک هواپیمای روسی را رهگیری کرده‌اند اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

ناتو در منطقه بالتیک 16 جنگنده دارد که حریم هوایی این منطقه را رصد می‌کنند.

ناتو عنوان کرد که به طور منظم جنگنده‌های خود را اعزام می‌کند تا اقدام به شناسایی هواپیماهای ناشناس و هواپیماهایی که به طور بالقوه متخاصم هستند در نزدیکی حریم هوایی این سازمان کنند.

در تاریخ هفتم اکتبر و 11 سپتامبر نیز دو مورد رهگیری مشابه در این منطقه اتفاق افتاد اما در هیچ یک از این دو مورد هواپیماهای روسیه تهدیدی را متوجه نیروهای ناتو نکردند.

انتهای پیام

کد N551916