کره شمالی: آمریکایی زندانی بنا بر درخواست‌های مکرر اوباما آزاد شد

خبرگزاری دولتی کره شمالی در گزارشی عنوان کرد که رهبر کره شمالی پس از آنکه درخواست‌های مکرر باراک اوباما را برای آزادی یکی از سه آمریکایی بازداشت شده در این کشور مد نظر قرار داده تصمیم به آزاد کردن این آمریکایی گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، جفری فول آمریکایی 56 ساله ماه مه سال جاری میلادی پس از آنکه اقدام به گذاشتن کتاب انجیل در یک باشگاه متعلق به ملوانان در شهر چونگ جین کرد توسط مقامات کره شمالی بازداشت شد.

وی به عنوان یک گردشگر به این شهر سفر کرده بود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز (چهارشنبه) گزارش داد: این مجرم براساس رویه‌های قانونی مربوطه به طرف آمریکایی تحویل داده شد.

جفری فول روز سه شنبه به طرزی غیرقابل انتظار توسط مقامات کره شمالی آزاد شده و با یک هواپیمای دولتی آمریکا از شهر پیونگ یانگ به کشورش بازگشت.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این اتفاق در شهر برلین گفت: برای آزادی فول هیچ باجی وجود نداشته، وی اظهارامیدواری کرد که مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی به زودی از سر گرفته شود.

کری تصریح کرد: ما امیدوار هستیم که در هفته‌های آینده یا در چند ماه آینده پویایی بیشتری در این زمینه ایجاد شده و ما بتوانیم به مذاکرات بازگردیم و آمریکا کاملا برای این کار آماده است.

کری خاطرنشان ساخت که آمریکا با خانواده‌های دو آمریکایی بازداشت شده دیگر در کره شمالی یعنی کنت بائه و متیو میلر در ارتباط است و امیدوار است که آن‌ها نیز به زودی آزاد شوند.

انتهای پیام

کد N551768