رئیس قوه قضاییه:

نیاز بودجه‌ای دستگاه قضا در طول سال‌های گذشته برآورده نشده است

سیاست داخلی

كمبود نیروی انسانی و فضای فیزیكی از واقعیت‌های كنونی در دستگاه قضایی است؛ برای نمونه با اینكه سازمان پزشكی قانونی در طول سال میلیونها سال خدمت ارائه می‌كند، بسیاری از واحدهای این سازمان در ساختمان‌های استیجاری مستقر است و گزارش‌ها از كمبود شدید در بودجه‌، فضای فیزیكی و نیروی انسانی سازمان زندان‌ها حكایت می‌كند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه بسیاری از مشكلات دستگاه قضایی ریشه «واقعی» دارد، اظهار كرد: كمبود نیروی انسانی و فضای فیزیكی از واقعیت‌های كنونی در دستگاه قضایی است؛ برای نمونه با اینكه سازمان پزشكی قانونی در طول سال میلیونها سال خدمت ارائه می‌كند، بسیاری از واحدهای این سازمان در ساختمان‌های استیجاری مستقر است و گزارش‌ها از كمبود شدید در بودجه‌، فضای فیزیكی و نیروی انسانی سازمان زندان‌ها حكایت می‌كند.


به گزارش ایلنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار با رئیس و اعضای كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تأكید بر اینكه در عین توجه مجلس محترم نسبت به كاستی‌های قوه قضاییه نیاز بودجه‌ای دستگاه قضا در طول سال‌های گذشته برآورده نشده است، گفت: همه ساخت و سازهایی كه اكنون در قوه قضاییه برای رفع نیازها صورت می‌گیرد مربوط به برنامه پنج ساله سوم توسعه و در واقع تكمیل پروژه‌های تعریف شده در شانزده، هفده سال قبل است.


رئیس دستگاه قضا نبود تناسب میان زندانیان و فضای فیزیكی زندان‌ها را یادآور شد و گفت: اكنون چندان برابر ظرفیت زندان‌ها، زندانی وجود دارد و این در حالی است كه زندانیان باید بر حسب جرم ارتكابی وبر حسب سن طبقه‌بندی و هر گروه جدا از گروه دیگر نگهداری شود.


آیت الله آملی لاریجانی اضافه كرد سازمان زندان‌ها ردیف بودجه مستقل دارد و از نظر قانونی قوه قضاییه نمی‌تواند اعتبار یك سازمان را به سازمان دیگری انتقال دهد.


رئیس دستگاه قضا با قدردانی از نمایندگان مجلس كه در چند سال گذشته و بویژه بودجه امسال توجه بیشتری به اعتبارات مورد نیاز قوه قضاییه داشته‌اند، بودجه كنونی دستگاه قضایی را برای جبران كاستی‌های سال‌های گذشته ناكافی دانست و گفت: حتی پس از تصویب بودجه در مجلس، در مرحله تخصیص اعتبار بر اساس بودجه مصوب و دریافت پول با مشكلات و تأخیرهای زیادی روبه‌رو هستیم.


رئیس قوه قضاییه تصریح كرد: خواست ما از نمایندگان محترم آن است كه به فرمایش مقام معظم رهبری عمل و بودجه دستگاه قضا در سال آینده را به صورت جهشی تصویب كنند تا اینكه در سال‌های آینده مشابه دیگر دستگاه‌ها این بودجه افزایش یابد.


آیت الله آملی لاریجانی با یادآوری اینكه سهم كنونی قوه قضاییه از بودجه كل كشور حدود 5/2 درصد است، این میزان را متناسب با فعالیت‌ها و نیازهای دستگاه قضایی و همچنین بودجه‌ای كه در دیگر كشورها به تشكیلات قضایی اختصاص می‌دهند، ندانست و افزود: اجرایی كردن منویات مقام معظم رهبری كه در حكم اخیر ایشان در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه آمده است، نیاز به مقدماتی دارد؛ همچنین نمایندگان محترم در برنامه پنج ساله پنجم توسعه حدود بیست و پنج تكلیف برعهده دستگاه قضایی گذاشته‌اند كه هر یك از آنها احتیاج به بودجه‌ای خاص دارد.


رئیس قوه قضاییه به اعضای كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس و دیگر نمایندگان محترم مجلس پیشنهاد كرد كه شخصاً با حضور در دادگستری‌ها و دادسرا و همچنین سازمان‌های زیر مجموعه قوه قضاییه، از جمله زندان‌ها و اداره‌های ثبت اسناد و املاك حضور یابند و كمبودهای دستگاه قضا را از نزدیك مشاهده كنند.


رئیس قوه قضاییه با اشاره به اظهارات یكی از نمایندگان حاضر در جلسه كه منشا برخی از پرونده‌های و مفاسد بزرگ را قوانین نادرست خواهند بود، گفت: مسلم است كه پاره‌ای از مشكلات قضایی و مفاسد از قوانین نادرست سرچشمه می‌گیرد اما سهم این بخش در مقایسه با آنچه در مقام اجرا ایجاد می‌شود، زیاد نیست و آن ناكافی بودن نظارت‌هاست زیرا اگر نظارت‌ها درست انجام شود جلوی بسیاری از فسادها گرفته می‌شود.


آیت الله آملی لاریجانی همچنین درباره پیشنهاد یكی از نمایندگان برای تعامل بیشتر سه قوه از جمله قوه قضاییه و مجلس، از این پیشنهاد استقبال كرد و گفت: هر چند كه در هیچ دوره‌ای روابط مجلس و قوه قضاییه مانند اكنون نبوده است، آمادگی داریم در جهت تعامل بیشتر تلاش كنیم.


در ابتدای این دیدار چند تن از اعضای كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را درباره برخی موضوعات مرتبط با دستگاه قضایی مطرح و همچنین از مواضع قاطع رئیس قوه قضاییه درباره موضوعات روز كشور، منطقه و جهان قدردانی كردند.

 

کد N551602